Veda z časopisu .týždeň

Autor: Ivana Krekáňová | 28.1.2014 o 20:55 | Karma článku: 9,29 | Prečítané:  1850x

Mnoho vecí sme si zvykli považovať za samozrejmosti a na tom, že sa už nečudujeme, nie je vlastne nič čudného, ako píše Martin Mojžiš na úvod článku o reprodukovanej hudbe. Tým, že sa už nečudujeme, sa však "pripravujeme o dve dôležité veci: o moment úžasu a potrebu klásť si otázky". Zbierka jeho vedeckých stĺpčekov z .týždňa nám našťastie obe veci umožňuje (vo väčšej či menšej miere v závislosti od vedeckého vzdelania čitateľa). A hovorí nám, aké dôležité je pýtať sa, ak niečomu nerozumieme.

mojzis_cover.jpgMartin Mojžiš píše vedecké stĺpčeky pre časopis .týždeň už niekoľko rokov a ako sám v ich zbierke Jeden výdych koňa hovorí, chcel by o vede písať "zaujímavo, zrozumiteľne a zároveň pravdivo". Podarilo sa mu to výnimočne dobre, pretože písať o vede v popularizačnom duchu tak, aby to pre čitateľa, ktorý je v mnohých popisovaných oblastiach značný ignorant, bolo zaujímavé a najmä stráviteľné, nie je vôbec tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Martin Mojžiš si ešte v jednej veci zvolil veľmi dobrý prístup a to v tom, že neskáče z témy na tému, ale články sú zoskupené po piatich do celkov na jednu tému, ako päťkrát o počasí, päťkrát o hudbe, päťkrát o veľkých číslach, o keramike, o kuchyni... Ale napríklad aj päťkrát o kauze Cervanová, konkrétne o vede, či skôr jej neprítomnosti, vo vyšetrovaní známej kauzy.

A tak sa (okrem mnohého iného) dozviete aj to, čo si jeden z najväčších žijúcich fyzikov myslí o paranormálnych javoch, aké sú teórie pôvodu individuálneho ľudského pachu, ako súvisí hra na gitaru prstami a na husle sláčikom s kinetickým a statickým trením, prečo je zasnežená krajina tichá a prečo sneh vŕzga, prečo by sme nemali žiadne bryndzové halušky, keby sa naši predkovia urputne bránili globalizácii, ale aj niečo o zázračnom Einsteinovom roku 1905, značne desivú odpoveď na to, prečo sa práve rovnica E = mc2 stala akýmsi moderným logom geniality, prečo sa zima vyrába ťažšie ako teplo, čo pijú morské ryby a ktorý fyzikálny zákon je majstrom sveta v počte praktických aplikácií.

Pri tom všetkom, pri zaujímavosti a veľmi pozitívnej čitateľnosti jednotlivých článkov to však nie je ten často používaný typ "bombasticky marketingovej" popularizácie vedy, ale láskavý rozhovor s čitateľom, ktorému ukazuje, že voľné zoskupenie v podstate pravdivých viet nemusí automaticky znamenať vysvetlenie, lebo aj z pravdivých viet sa dá zložiť nezmysel (ako ukazuje v článku o dúhe). Veda nám dokáže na niektoré otázky odpovedať  (hoci na iné nie) celkom jasne, i keď nie vždy jednoducho, čitateľ sa musí len zaujímať a pýtať, a je jedno, či ide o otázky veľké alebo "malé".

"Je skvelé, ak vie veda vysvetliť rôzne exotické javy ako napríklad holografiu či reliktné žiarenie. Ale hádam ešte úžasnejšie je, že vie vysvetliť celkom obyčajné veci ako modrú oblohu, červené zore a biele oblaky." (päťkrát o svetle - Modré z neba)

---

Martin Mojžiš - Jeden výdych koňa, W PRESS 2012

- v roku 2013 vyšlo už aj pokračovanie pod názvom Dva hrby ťavy

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Antonio Tajani

Na prisťahovalectve môže stroskotať európsky sen

Bez rozdeľovania utečencov to nepôjde.

Autorská strana Michala Havrana

Dno poslanca Blahu

Dno je, keď ťa prídu zavraždiť k tebe domov za to, že si napísal o našich ľuďoch.


Už ste čítali?