Ten šialený Hitler je tu už zas! A tentoraz aj na youtube.

Autor: Ivana Krekáňová | 25.11.2013 o 20:16 | Karma článku: 8,39 | Prečítané:  3331x

Predstavte si (teraz aktuálne vo svetle najnovších volebných výsledkov, ehm), že Hitler v roku 1945 nezomrel, ale akosi len zaspal a že by sa prebudil v roku 2011 a v trochu zaprášenej uniforme by začal blúdiť Berlínom a spoznávať Nemecko Angely Merkelovej. Predstavte si, čo by dokázal, ak by mal k dispozícii internet a svoju live show v televízii. Vitajte vo svete satirickej komédie Timura Vermesa.

(Timur Vermes - Už je tady zas)

vermes_per.jpgPrebudí sa na nejakom zanedbanom nezastavanom pozemku v Berlíne a keďže je to Hitler, prekvapenie rýchlo vystrieda disciplína a logika a rýchlo pochopí vážnosť situácie. Obvykle totiž nemá vo zvyku kempovať pod širákom. A okrem toho, ľudia sa k nemu akosi nechovajú ako k Vodcovi Nemeckej ríše a je teda jasné, že niečo sa úplne vymklo kontrole. Jeho nečakané zjavenie sa prinesie náhodným okoloidúcim pochopiteľné prekvapenie: "Hele, vole, čum!" "Ty vole, co je to za ubožáka?" Tři členové Hitlerjugend zjevně při pohledu na mně zcela příkladně poznali, že potřebuji pomoc." A ani Bormann nie je nikde poruke. Müsli tyčinka je jasným znakom, že problémy s chlebom sa ešte stále nepodarilo vyriešiť, ale on musí predovšetkým zistiť, v akom stave je jeho Ríša.

Veľmi rýchlo zistí, paradoxne pomocou tureckého predavača v trafike, že sa ocitol v novom svete a že on sám je pre ten svet tiež nový a neočakávaný prvok. Je mu jasné, že v "tomto bizarním tady a teď bylo třeba svést boj. A prvním předpokladem k boji je ještě pořád průzkum situace." Na uliciach si už stačil všimnúť určitého počtu chodcov, ktorých árijský pôvod sa zdá byť sporný nielen do tretej či štvrtej generácie, ale skôr do poslednej štvrťhodiny. A prečo by tam všetci tí cudzinci mali riadiť ešte aj rôzne podniky? Blesková čistírna Yilmaz?

"Území Říše se zřejmě významně zmenšilo, sousední státy však zůstalo de facto stejné, ba i Polsko zjevně v nezmenšené míře pokračovalo ve své nepřirozené existenci, zčásti dokonce na bývalém říšském území! Při vší rozvaze jsem na tomhle místě nedokázal potlačit jisté rozhořčení, v prvním okamžiku jsem dokonce skutečně zvolal do tmy nočního stánku: To jsem si mohl celou tu válku klidně ušetřit!"

Zvyklosti veľkonemeckého rozhlasu sa od roku 1940 značne zmenili, "ihned po zapnutí přístroje se ozval pekelný rámus, často přerušovaný nepochopitelným, naprosto nesrozumitelným tlacháním", televízia nevyzerá o nič lepšie: "před sebou jsem měl kuchaře, který krájel zeleninu. Nemohl jsem uvěřit vlastním očím: Tak pokroková technologie se používala jen proto, aby sledovala nějakého směšného kuchaře?" Niekoľkostranová pasáž popisujúca jeho prvé stretnutie s televíziou je skutočne neopakovateľná a spolu s dejom filmu, ktorý by chcel natočiť, jedna z najlepších pasáží. "Chvíli jsem přemýšlel, jestli by z té stupidity odehrávající se před mýma očima dokázala kupříkladu taková Leni Riefenstahlová vykouzlit něco víc, ale i největší hrdinové v dějinách jednou narazí na hranice svých možností."

"Když se to vezme kol a kolem, oznámil jsem hlasitě televizoru, patřili všichni tihle ztroskotanci do pracovního tábora, jejich byt by bylo třeba zrenovovat nebo raději zbourat i s celým domem a posléze zrovnat se zemí a na jeho místě vybudovat cvičiště, na němž by byla vzpomínka na ono neblahé konání navždycky vymazána z paměti nášho lidu. Otráveně jsem hodil ovládací škatulku do koše. Jaký nadlidský úkol jsem si naložil na svá bedra!"

Áno, pochopili ste správne, Hitler sa rozhodne opäť priviezť Nemecko na správnu cestu, ale tentoraz to má oveľa ľahšie. Má k dispozícii televíziu, a okrem toho aj ten podivuhodný vynález: počítač a pragermánsku príručku Wikipediu; môže využívať smartfón, ten plod árijskej tvorivej geniality, prenasleduje ho (a hlavne o ňom píše) bulvár, na youtube sa šíria videá s jeho prejavmi ako nová senzácia. Timur Vermes rozpráva dej tohto nemeckého bestselleru z pohľadu Vodcu, a to tak neuveriteľne vtipne, že keby nešlo o Hitlera, lepšiu komédiu by človek v poslednom čase hľadal ťažko. Nuž ono ale o Hitlera ide. I keď zo začiatku (a ani neskôr, keď už sme pri tom) tomu nikto neverí.

"Šílený Hitler z Youtube: Fanoušci oslavují jeho štvavé výpady! Celé Německo se ptá: Je to ještě humor? Nejdřív zavraždil miliony lidí - teď ho miliony lidí oslavují na Youtube: Svým nevkusným programem a bizarními hláškami útočí komik zvaný Adolf Hitler v show Aliho Gagmeze na cizince, ženy a demokracii." BILD

Je to len ďalší z tých, ktorí ho napodobujú a vystupujú so svojimi predstaveniami vo varieté či televízii. Do televízie sa dostanú len tí lepší, a Hitler sám je tak dokonalou kópiou samého seba (myslia si ostatní), že čoskoro dostane vlastnú show. "Vlastně se to podobalo začátku dvacátých let, jen s tím rozdílem, že tehdy jsem ovládl politickou stranu. Dnes to byl televizní pořad." Väčšina si myslí, že je geniálny a úžasne vtipný, a len niekoľkí ho považujú za šialenca s rečami, ktoré sú naozaj na hrane, videné z perspektívy Nemcov a vyrovnávania sa s vlastnou históriou. A on je vtipný dokonale, až na to, že vtipný vlastne vôbec nie je. Myslí to vážne, hoci všetci si myslia, že je to len veľmi vydarená satira. A najmä všade opakuje, že téma Židov vôbec vtipná nie je. A to myslí úplne najvážnejšie. A keď si to uvedomíte, zamrazí to, pretože tento Hitler sa zjavil vo svete, kde je politická kariéra len na krôčik od televíznej slávy. Veľmi to pripomína Kosinského novelku Byl jsem při tom. Tam podobne ľudia vnímajú slová jednoduchého záhradníka ako sofistikované metafory a nikomu ani nenapadne, že by to, čo hovorí, myslel doslova.

---

Timur Vermes - Už je tady zas! Z nemeckého originálu preložila Michaela Škultéty, Argo 2013

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

DOMOV

Kiska prijme Sakovú, Bugár k nej výhrady nemá

Mostu-Híd Denisa Saková neprekáža.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?