Slnečný deň v údolí Altyn Arashan - konskými pastvinami k vodopádu

Autor: Ivana Krekáňová | 9.9.2013 o 21:20 | Karma článku: 9,77 | Prečítané:  898x

Ak si ešte čírou náhodou spomínate, kde sme skončili, tak viete, že sme v kempe Altyn Arashan a čakajú nás dva dni potuliek naľahko po okolí. Po nočnom daždi a rannej zamračenej oblohe sa pomaly vyjasňuje, takže môžeme nechať sušiť stany a vyraziť do hornej časti údolia k vodopádu. Keď pred sebou vidíme slnkom zaliate lúky, tak sa tešíme na oddychovú prechádzku, ale ono to nie je úplne tak ako to vyzerá.

Po nočnom daždi, ktorý tu očividne nebol ojedinelý, sú lúky rozmočené a potoky rozbúrené. S dôrazom na rozmočené a rozbúrené. Na prvej rieke, Anyr-Ter, ktorá sa vlieva do rieky Altyn Arashan, je síce drevený most, ale ten je aj jediný, a prvé preskákanie ľadovej vody po klzkých kameňoch s výsledkom jedny roztrhnuté nohavice a jedna mokrá noha je zlovestným prísľubom dobrodružného dňa.

Slnečné ráno v kempe Altyn Arashan

DSC_0461.JPG

DSC_0463.JPG

Anyr-Ter, ktorá sa vlieva do rieky Altyn Arashan. A jediný most dnešného dňa.

DSC_0470.JPG

Cesta vedie skoro po rovinke, lúkami, na ktorých sa pasú kone, kravy, ovce (čo síce vyzerá romanticky, ale okrem iného to znamená, že sú aj plné ich výlučkov a vyhýbať sa im je takmer nadľudská úloha)... Túžobne si hovoríme, aké by to bolo super, ak by to bolo celý deň takéto, prechádzka trávnatým údolím popri rieke s výhľadom na skalnaté hrebene a lesy naokolo. A ono to také aj naozaj bolo.

Lúkami v údolí Altyn Arashan

DSC_0464.JPG

DSC_0466.JPG

DSC_0468.JPG

DSC_0473.JPG

DSC_0474.JPG

DSC_0478.JPG

DSC_0481.JPG

DSC_0486.JPG

DSC_0487.JPG

DSC_0488.JPG

DSC_0490.JPG

DSC_0496.JPG

DSC_0497.JPG

DSC_0500.JPG

DSC_0501.JPG

DSC_0504.JPG

DSC_0508.JPG

K vodopádu to trvá asi tri hodinky. Keď sme sa nášho sprievodcu Andreja pýtali, ako sa vodopád volá, tak nám povedal, že to je proste vodopád (neviem či je to tým, že sa naozaj nijako nevolá, alebo Andrejova značne obmedzená zásoba anglických slov nepustila). Keby sme chceli byť presnejší, tak prvý vodopád v údolí Altyn Arashan (vyššie je ich viac, údajne až päť).  Posedávame na kameňoch pri malom potôčiku, nemáme sa kam ponáhľať (iba ak sušiť veci v tábore), kirgizskí pastieri nám mávajú, robí nám tu spoločnosť rodinka miestnych hlodavcov.

Oddych pri vodopáde

DSC_0512.JPG

DSC_0513.JPG

DSC_0526.JPG

Z konca údolia sa na nás usmieva Pik Palatka

DSC_0519.JPG

Cesta údolím späť je v poobedňajšom slnku ešte príjemnejšia, až na tie rozbahnené lúky. Niektoré miesta vyzerajú z diaľky pevne, ale človek sa tam zabára do močaristého blata až po lýtka. Systémom pokus - omyl sme prišli na to, že najlepší spôsob, ako také miesta prejsť, je preskákať ich čo najrýchlejšie po trsoch trávy, ktoré vyzerajú byť najpevnejšie. Problémom takejto legolasovskej taktiky však je, že ak náhodou v tej rýchlosti skočíte na miesto, ktoré nie je tak pevné ako sa tvári, zapichnete sa do blata v rozbehu, čo je ešte horšie (áno, podarilo sa). Keď sme sa vrátili do kempu, vyzerali sme, akoby sme celý deň orali.

DSC_0521.JPG

DSC_0530.JPG

DSC_0533.JPG

Výsledok našej legolasovskej taktiky - no dobre, na fotke to nevyzerá tak hrozne, ale naživo sme boli vážne zabahnení ako viete čo

S1260009.JPG

Poobedie v znamení ďalšieho dažďa, krupobitia, piva, ktoré sa volá príznačne "Naše pivo" a výbornej miestnej grilovanej zeleniny. Jasná a mrazivo chladná noc, okolo stanov sa prechádzajú kone.

Smerovník v kempe, ktorý ukazuje vzdialenosť k rôznym mestám sveta. Moskva a Jakutsk sú jediné červenou farbou.

DSC_0538.JPG

"Naše pivo"

DSC_0540.JPG

Zajtra sa pozrieme k horským jazerám do údolia rieky Anyr-Ter, ktorá sa tesne nad kempom vlieva do rieky Altyn Arashan.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?