Tajomný svet podzemného Londýna podľa majstra temných rozprávok

Autor: Ivana Krekáňová | 27.8.2013 o 21:27 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  758x

Ak meno Neil Gaiman poznáte, určite viete, že to je ten človek, ktorý tvorí príbehy plné neobmedzenej detskej predstavivosti, ale v tak trochu temnejšej verzii akoby dospelej rozprávky. Ak ho nepoznáte, tak to je ten, ktorý napísal Koralínu, Hviezdny prach (obe sfilmované) a spolupracoval na scenári k novému Beowulfovi. Jednoducho presne ten typ čítania, ktorý sa výborne hodí do stanu.

neverwhere.jpgPo skutočne vynikajúcej zbierke poviedok Smoke & Mirrors (už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, aké by to bolo stretnúť pod mostom trola, alebo aké následky môže mať predávanie svätého grálu v obchode so starožitnosťami?) som si tentoraz vzala jeho prvý román (ak nerátam spoluprácu s Terrym Prattchetom na Good Omens)  Neverwhere (česky vydal Polaris v preklade Ladislavy Vojtkovej ako Nikdykde v roku 2006).

Richard Mayhew je bežný Londýnčan, s bežnou (rozumej nudnou) prácou, bežnou (radšej nič nehovorím) snúbenicou a bežným (rozumej nudným) životom, ktorý pred ním leží tak jasne, že od neho neočakáva vôbec nič. Čo je chyba, keďže je postavou v jednom z príbehov Neila Gaimana (ach, tomuto sa hovorí metatext).

Jedného večera sa pred ním znenazdania na londýnskej ulici zjaví zranené mladé dievča v orthaných šatách. Vezme ju domov a ošetrí ju, a tým sa prepadne do sveta Londýna tam dole, pretože ako sa hovorí, žiadny dobrý skutok nezostane nepotrestaný. Dostane sa do sveta zabudnutého času, rytierov, najatých zabijakov a markízov, labyrintov a mostov plných Tmy, do sveta kde gróf má svoj dvor vo vozni metra, kde bezdomovci nemusia byť úplne to, čím sa zdajú byť (bezdomovcami), kde Islington je padlý anjel a Old Bailey je starý muž, ktorý na strechách kŕmi holuby. Do sveta, z ktorého niet návratu, ako sám bolestne zistí. Každý, kto sa do tajomného neexistujúceho podzemného sveta zabudnutého Londýna dostane, prestane vo "svete tam hore", v skutočnom svete, existovať.

Something slithered past them in the dark. "What´s that?" squeaked Anaesthesia. Her hand was shaking in his. "Hush", whispered the woman. "Don´t attract its attention." "What´s happening?" whispered Richard. "Darkness is happening," said the leather woman, very quietly. "Night is happening. All the nightmares that have come out when the sun goes down, since the cave times, when we huddled together in fear for safety and for warmth, are happening. Now is the time to be afraid of the dark." Richard knew that something was about to creep over his face.

Ale Richard, ktorý zistí, že názvy staníc metra majú ešte ďalší význam, sa rozhodne dostať sa domov. A na ceste týmto nebezpečným svetom, ktorý viac pripomína nočnú moru ako rozprávku, ho sprevádza dievča, ktoré zachránil, markíz, ktorý v skutočnosti nie je markíz, a tajomná lovkyňa mýtických mestských beštií. A každý z nich sleduje svoj vlastný cieľ, pretože ak ide o prežitie, tí ostatní sú väčšinou až na druhom mieste. Je to presne ten svet, ktorý si začnete predstavovať počas nočnej cesty metrom (kdekoľvek) pri pohľade do tmavých tunelov. Jednoducho skvelá urban fantasy, či ako sa to volá.

"Look," whispered his double. "See."

"See what?" He was standing on an empty, dimly lit station platform, a lonely mausoleum of a place. And then...

The noise and the light struck him like a bottle across the face: he was standing on Blackfriars Station, in the middle of the rush hour. People bustled by him: a riot of noise and light, of shoving, moving humanity. There was an Underground train waiting at the platform, and, reflected in its window, Richard could see himself. He looked crazy; he had a week´s growth of beard; food was crusted around his mouth; one eye has recently been blackened. He was a crazy homeless person standing on a platform of a busy Underground station, in the heart of the rush hour.

---

Neil Gaiman - Neverwhere, prvé vydanie 1996 by BBC Books, česky vydal Polaris v preklade Ladislavy Vojtkovej ako Nikdykde v roku 2006

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?