Niekoľko čriepkov z dávnej histórie Čiech a Moravy

Autor: Ivana Krekáňová | 24.6.2013 o 20:59 | Karma článku: 4,72 | Prečítané:  646x

Tie čriepky sú konkrétne tri. Príbehov viac. Z čias tak dávnych, že sú zastreté hmlistými nánosmi legiend a mýtov. Čokoľvek, čo aspoň vzdialene súvisí s mytológiou od prvého prečítania Holdstocka kedysi v praveku mojej mladosti (keď som ešte len sotva sedemnásťkrát preskočila ohne Beltinu) môžem, takže dnes to bude z trochu iného súdka.

legendy_cover.jpg

Zo súdka historickej fantasy, hoci nie tak úplne. Sú to príbehy z dávnych čias, plné krvi, násilia, boja o prežitie, ale aj mágie, kúziel a starých božstiev. "Pokusili jsme se k obrazu naší minulosti přispět několika drobnými střípky mozaiky - vybranými legendami z dávných časů Čech a Moravy. Doufáme, že alespoň u některých z vás vzbudí touhu poznat lépe své kořeny. Neboť člověk bez kořenů je pouhou rozmáčenou řasou, hnanou větrem a vodními proudy odnikud nikam," píše v úvode knihy Legendy z dávných časů Čech a Moravy Vladimír Mátl, takpovediac duchovný otec tohto projektu.

V prvej Legende o Talunovi a Měsíčním talismanu rozpráva samotný Vladimír Mátl tri príbehy z doby príchodu prvých roľníkov na Moravu okolo 56. storočia p.n.l. Druhá Legenda o Marovrixovi, strážci Boiohaema, rozpráva v podaní Vladimíra Zajíca tri príbehy o Marovrixovi, otváračovi ciest, stredoeurópskej obdobe legendárneho Merlina z doby súmraku Keltov v Čechách približne v polovici 1. storočia p.n.l. Posledná Legenda o Walthariho cestě nám slovami Jaroslava Mosteckého ukazuje dobu, kedy k nám prišli Germáni kráľa Marobuda okolo roku 5 p.n.l.

Všetky tri legendy budú pre tých, ktorí k takémuto žánru majú vzťah, určite veľmi príjemným čítaním. Je poznať, že Jaroslav Mostecký je skúsený spisovateľ, ale Vladimír Mátl ani Vladimír Zajíc za ním veľmi nezaostávajú. Táto kniha však stojí za pozornosť z iného dôvodu. Každá z legiend je doplnená krátkym opisom doby, v ktorej sa odohráva a čo sa v tej dobe dialo inde vo svete a zároveň, a to je asi najzaujímavejšie, krátkym výletom po stopách všetkých troch legiend. A tak sa môžete s Talunom, adoptovaným synom riečnych kupcov, vydať po Veľkej rieke (Dunaji), s Marovrixom, strážcom Boiohaema (teda zeme, kde žil keltský kmeň Bójov, odtiaľ názov českej kotliny Bohemia) do dunu Mab´dena, ktorý vykonal cestu, teda hradiska pri Českých Lhoticiach v okrese Chrudim, ku Divokej rieke Vildahve (Vltava), či navštíviť Jazero Čiernych sĺz  (Černé jezero na Šumave) a tajomnú Krajinu piatich menhirov (Skryje).  No a s Waltharim sa vydáte do oblastí "podivna" v Južných Čechách, kde pútnikov lákali bludičky v močariskách a kde rod Vrán narazil na nemŕtvych z rašelinísk.

Chvályhodná iniciatíva, ktorá má mať pokračovanie (šepká sa o dvoch ďalších dieloch). Dúfajme, že bude mať. A dúfajme, že s menej gýčovým obalom, ktorý ma takmer odradil. Ak máte chuť ponoriť sa do legiend, ktoré sa rozprávali pri pradávnych ohňoch a v ktorých čas a priestor plynú inak, otvorenie týchto Legiend neoľutujete.

---

Legendy z dávných časů Čech a Moravy, vydal  Československý spisovatel v roku 2012

Autori: Vladimír Mátl, Vladimír Zajíc, Jaroslav Mostecký

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?