Sto otázok a odpovedí o ZSSR (trochu tragikomickej ostalgie)

Autor: Ivana Krekáňová | 22.4.2013 o 22:42 | Karma článku: 13,81 | Prečítané:  12752x

Myslím že je už každému jasné, že ak sa mne dostane do rúk nejaký postarší artefakt tlačeného charakteru, tak v žiadnom prípade nevyhadzujem, práve naopak. Takéto kúsky sú nielen zaujímavé historicky alebo sociologicky, ale často sú aj zábavné, hoci takým tým spôsobom smiech cez slzy. Chápete. No a posledné mesiace boli v tomto smere výnimočne plodné. Veď čo by sme sa nebavili.

Už som spomínala, akú odmenu môže priniesť strhávanie starého koberca, pod ktorým sa dá prečítať napríklad taký prejav Miloša Jakeša, alebo aké zaujímavé rady a pokyny pre úsporné vedenie domácnosti ponúka knižka z roku 1948 (a aby som nekrivdila všetkým ostalgikom, je tam aj odkaz na oznámenie, ktoré vydalo veľvyslanectvo Spojených štátov v Nepále v roku 1959 o tom, ako sa správať pri stretnutí s Yetim). Najnovšie tu mám príručku pre dôstojníka v zálohe z roku 1963 (ešte som nepreštudovala) či majstrovské dielo nazvané "Armády soudobého imperializmu" (Josef Hrabě, vydalo Naše vojsko v roku 1977). Náhodne vybrané názvy kapitol: "Profesionalizace ozbrojených sil - výraz prohlubujíci se reakční podstaty soudobého buržoazního vojenství", "Důstojnický sbor - představitel zájmů a vykonavatel vůle monopolistické buržoazie" - inak slová ako imperializmus, buržoázny, reakčný a monopolistický sa vyskytujú v názve takmer každej kapitoly. A okrem toho aj stanovy Komunistickej strany Československa (vydanie z roku 1976), ktorej "vedúca úloha, zakotvená v Ústave Československej socialistickej republiky, spočíva v tom, že strana organizuje, plánuje a vedecky zdôvodňuje budovateľské úsilie pracujúce ľudu a jeho boj za konečné víťazstvo komunizmu". Krásne, nie? Strana plánuje úsilie ľudu.

Keď sme už teda pri tej strane s veľkým S, dnes ku mne prišla knižka, ktorej obal je príkladná ukážka socialistickej československej grafiky -  100 otázok a odpovedí o ZSSR (Práca, 1988).

Cover_500.jpg

Toto je medzi mojimi úlovkami čistý skvost. Áno, tých otázok je tam naozaj sto, a hoci majú v priemere tak dve vety, odpovede sa tiahnu na celé stránky. Pochopiteľne. Keď treba pracujúcim v spriatelených štátoch vysvetliť nevysvetliteľné, v krátkosti sa to nedá. Samé perly propagandistického ducha. "Svet bez vojen a zbraní je ideálom socializmu. Dejiny nás však učia, že od prvých dní existencie krajiny sovietov sme museli ideu sveta bez vojen brániť so zbraňou v ruke." (z odpovede na otázku číslo 81 - Prečo Sovietsky zväz nemôže ukázať príklad jednostranného odzbrojenia?)

Okrem iného sa tam dozviete, či sú v socializme možné revolúcie (absolútne nepochopiteľná odpoveď plná spojení ako "v komunistickej spoločensko-ekonomickej formácii neexistujú antagonizmy), v čom vidí ZSSR hlavnú príčinu ťažkostí, ktoré v poslednom čase vznikajú v jeho ekonomike (skrátka, ide o urýchlenie tempa vedecko-technického pokroku, čiže o prechod ekonomiky na intenzívnu cestu rozvoja a pri tom vznikajú aj ťažkosti psychologického charakteru, lebo treba prekonať vžité stereotypy), čím sa zaoberá KGB (zoči voči smrteľnému nebezpečenstvu revolúcia vzala do ruky štít a meč, veď revolúcia iba vtedy za niečo stojí, ak sa vie brániť, ako zdôrazňoval Lenin), či zaostáva ZSSR za Západom v oblasti nových technológií (prax ukazuje, že neexistujú také vedecko-technické problémy, ktoré by Sovietsky zväz nebol schopný vyriešiť samostatne alebo s pomocou svojich partnerov z RVHP) a či tam majú slobodu tlače (tak určite).

Na ukážku pripájam odpovede na otázky o nútených prácach v pracovných táboroch, prečo Sovietsky zväz obmedzuje cestovanie svojich občanov a či je tam povolené počúvať západné rozhlasové programy.

tabory.jpg

tabory2.jpg

Tento sa dá rozkliknúť na väčší (pre väčšu radosť či plač z čítania):

44-45res.jpg

 

---

100 otázok a odpovedí o ZSSR

Vydavateľstvo APN, 1986, preložila Marta Frühaufová a vydala Práca v roku 1988

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?