Starkej príhody a skúsenosti

Autor: Ivana Krekáňová | 9.3.2013 o 21:23 | Karma článku: 17,81 | Prečítané:  3246x

Starká je vyše osemdesiatročné mestské dievča. S kamoškami z klubu dôchodcov chodí na kávičku do Auparku, i nejaký ten výlet do zalesneného okolia sa ešte sem - tam pritrafí. Sociálna to stvora. Šedivé vlasy sú síce silným lákadlom pre podvodníkov, ale tí si nie vždy uvedomia, že výzor starešinu kmeňa sa nemusí automaticky rovnať ľahkej obeti.  

Rôzni neznámi zvoniaci pri dverách nemajú najmenšiu šancu, ale na šedivé vlasy číhajú aj onakvejšie nebezpečenstvá. Raz pri nej na ulici uprostred mesta zastavilo auto. Vystúpila z neho žena v strednom veku. Vieš, ja som dobre videla, že to je cigánka, hovorí mi starká, ale vyzerala veľmi solídne a dôveryhodne, pekne oblečená, ako dáma. Dáma sa opýtala, ako sa dostane do nemocnice. Je to veľmi súrne a stratili sme sa, hovorila naliehavým hlasom. Starká začala vysvetľovať, ale dáma ju prerušila, vraj nech ide s nimi autom a ukáže im cestu, oni ju potom odvezú domov. Starká zocelená televíznymi novinami a dramatickými príbehmi kávičkových kamošiek sa však nedala. Ktovie v akej žumpe by som skončila, hovorí mi.

Inokedy ju po ceste z trhu zastavil príjemný postarší muž. Milá pani, vyzeráte tak dobre. Starká sa začervenala, osemdesiatka na krku predsa ešte nič nie je. Nechceli by ste mi toto podržať? Mám tu taký lístoček, ak by ste sa podpísali, môžete ísť priamo teraz na prezentáciu. Také hrnce určite doma nemáte, pokračuje presvedčivým hlasom. Ten hrnček, čo som vám dal, je ako darček. Nie som predsa žiaden podvodník, veď sa na mňa pozrite. Starká sa pozrela a hrnček vrátila. Zadarmo? V tomto štáte? Za koho ma majú, milá moja?

Zmenil sa vyberateľ koncesionárskych poplatkov. Tak trochu potichu. Dôchodcovia majú nárok na polovičný poplatok, ak bývajú sami. Starká mi zmätene vraví: od kamošiek som počula. Vraj to musím opätovne dokladovať, inak si poplatok vypýtajú spätne. Pozri mi to na tom tvojom internete. Pozrela som na svojom internete. Má pravdu, šedovlasé kamošky majú pravdu. Musí poslať poštou kópiu výmery dôchodku a čestné prehlásenie, že býva sama. A to najneskôr do konca marca. Až dnes, alebo včera, sa to objavilo v jedných novinách. V klube dôchodcov sa to šíri ako poplašná správa, hovorí mi. Nikto nevie, čo presne majú robiť. Neboj sa, napíšem ti to, starká. Na teba si predsa ešte nikto neprišiel. Hoci šedivé vlasy a zhrbený chrbát priťahujú podvodníkov a špekulantov ako možnosť olympiády na Slovensku.

Na svoj predchádzajúci článok som dostala okrem iných aj túto správu, ktorú si s dovolením požičiavam namiesto záveru: "Treba si uvedomiť, že svet je veľmi zvrátené miesto! Veľmi! Vám sa zdajú tieto veci ako nejaká fikcia? Je to všetko krutá a veľmi, veľmi smutná pravda o stave ľudstva." Tak tak. Starká by vedela rozprávať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?