Utópia menom jednoduchý štatistický výkaz

Autor: Ivana Krekáňová | 11.2.2013 o 21:01 | (upravené 13.2.2013 o 20:26) Karma článku: 11,76 | Prečítané:  1474x

K pojmu štatistika majú bežní ľudia, ktorí práve zhodou okolností nepracujú na Štatistickom úrade, dva druhy vzťahov: buď si o štatistike nemyslia nič, lebo si o nej nič myslieť nemusia, alebo má na nich spojenie "štatistický výkaz" podobné laxatívne účinky ako napríklad /doplňte si podľa vlastnej preferencie, za seba hovorím ako Kolesík na tlačovke/. No dobre, ešte sú tu tí, čo niečo ako štatistiku študujú, ale tí nespadajú do môjho (asi obmedzeného) chápania sveta. Trošku som odbočila, takže hurá späť ku štatistickým výkazom.

Ja patrím našťastie k tej prvej skupine, ale nie tak mama. Dnes prišla domov v takej tej špecifickej nálade, kedy by ste najradšej prvého štátneho úradníka chytili pod krk a tak ďalej. Okrem jasných fyzických znakov sa to prejavovalo aj v monológu na vyššej hlasovej rovine na tému, ako hovorí moja stará mama, "v tomto štáte je všetko choré". Mama je totiž súkromná lekárka, ktorá pre štatistický úrad predstavuje ten zaujímavý úkaz zvaný "spravodajská jednotka", o konotáciách takéhoto názvu radšej pomlčím, lebo by som zase odbočila. Má svoju ambulanciu a jedného jediného zamestnanca.

Keď jej Štatistický úrad prvýkrát poslal výkaz, ktorý musí vyplniť, dostala k nemu návod na vyplnenie, ktorý mal 58 strán. 58 strán! Vtedy si ho aj prečítala a vypĺňanie jej trvalo niekoľko dní (a odvtedy ho už radšej nečítala). Okrem iného aj preto, že štatistický výkaz môže vyplniť dvoma spôsobmi - priamo v aplikácii Štatistického úradu, alebo v exceli s následným exportom, a každý z nich predstavuje pre päťdesiatnika s priemernými užívateľskými znalosťami práce na počítači doslova mentálne mínové pole. Inak povedané, skoro ju porazilo. Naozaj by ma zaujímalo, čo by Štatistický úrad robil, keby spravodajské jednotky nemali synov a vnukov. Účtovníčka u môjho bývalého zamestnávateľa, ktorá má s prácou na počítači celkom priateľský vzťah, si k vypĺňaniu výkazov zo Štatistického úradu musela volávať nášho počítačového technika. A aj s ním jej to často trvalo aj niekoľko dní.

A mama to vyplniť musí. Dvakrát ročne (dva rôzne druhy výkazov). Pod hrozbou niekoľkotisícovej pokuty. Lebo však čo už môže mať takého na práci, aby si nenašla nejaký ten deň na štatistiku. Aby sme totiž vedeli, aká je ekonomická situácia v našom štátiku a kam to my vlastne spejeme, je veľmi dôležité mať informácie o tom, že ten jeden jediný zamestnanec, ktorého má, je stále u nej, žiadny nepribudol ani neodbudol, akú má vzdelanostnú štruktúru, koľko výkonov v rôznych kategóriách spravila a v akej hodnote. Veď si len tak pre zaujímavosť pozrite na stránke Štatistického úradu vzor dotazníka ku konjunkturálnemu prieskumu. Nie, ani ja neviem čo to je. Hlavne že vypovedacia hodnota údajov konjunkturálneho prieskumu je založená na dobrej spolupráci s podnikateľom, ktorý ich chudák musí vypĺňať.

Ale veď dobre, ja chápem, že pre naše podnikanie je poznať napríklad indikátor dôvery v službách alebo indikátor ekonomického sentimentu oveľa dôležitejšie ako nízke dane. A aj tí štátni zamestnanci musia predsa niečo robiť. Inak, len taký bonus na záver: ak jeden z mnohých podvýkazov, ktoré mama musí vyplniť, obsahuje informácie, ktoré sa za ten rok nezmenili (napr. ten jeden zamestnanec), tak ho posielať nemusí. Teda vraj nemusí, povedal múdry 58-stránkový návod. Chybové hlásenia tejto byrokratickej buzerácie najvyššieho stupňa však nepustia, a tak po dvoch týždňoch neúspešných snáh dovolať sa na Štatistický úrad ju programátor aplikácie poučil, že v tom výkaze musí zaškrtnúť "neopraviť" a odoslať ho. Takže ho nemusí posielať, ale poslať ho vlastne musí. No a tak. Naozaj by ma zaujímalo, aký je archetyp človeka, ktorý pracuje na Štatistickom úrade.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?