Tisíce hodín

Autor: Ivana Krekáňová | 2.12.2012 o 22:47 | (upravené 2.12.2012 o 23:14) Karma článku: 11,86 | Prečítané:  1080x

Keď sa mal náš syn narodiť, všetci mi hovorili, aká zodpovednosť to bude, mať maličké dieťa, ktoré je na mne, na nás rodičoch, absolútne závislé. Pre mňa to boli len prázdne slová. Keď sa narodil, všetci mi to hovorili naďalej, ale pre mňa to boli stále len prázdne slová. Áno, bol na mne, na nás, závislý. Bezbranný, ak sa sme sa nepostarali o jeho fyziologické potreby. Potreboval byť najedený, potreboval spať, potreboval masírovať bruško, aby sa mu naštartovalo trávenie. Zabezpečiť mu splnenie týchto potrieb ale nie je tá skutočná zodpovednosť.

To, čo je tá skutočná zodpovednosť, som pochopila až neskôr. Keď mal môj otec svojho mesačného vnuka v náručí a povedal mi: „Je neuveriteľné, čo všetko musíš svoje dieťa naučiť. Ako sa má otočiť, ako si má rukou chytiť fľašku, ako sa zdvihnúť... Neuveriteľné tisíce hodín, ktoré mu musíš venovať, aby si ho všetko naučila."

Vtedy som sa len usmiala. Prázdne slová. Treba ho nakŕmiť a uspať, upokojiť keď plače, prebaliť. Nič ťažké, nič svetoborné. To dokáže každá, každý. Ale ako rastie, začínam si uvedomovať, čo mi tým chcel povedať. Začínam si uvedomovať, čo je vlastne tá obrovská zodpovednosť. Byť s ním každú minútu, každú hodinu. Vtedy, keď je to dôležité. V tých chvíľach, ktoré sa mu neskôr poskladajú do čriepkov spomienok a vyskladajú jeho povahu, jeho osobnosť. Byť s ním v tých dôležitých chvíľach a dokázať ho naučiť reagovať, naučiť ho, čo by nemal a čo by mal, čo je správne a čo nie.

Byť s ním vtedy, keď prvýkrát pocíti nenávisť. Nespravodlivosť. Hnev. Bezbrannosť. Šťastie. Keď zistí, že nemôže mať všetko, čo chce. Keď stratí niečo, čo má rád. Keď prvýkrát zažije poníženie. Pocíti prevahu silnejšieho. Sladkú príchuť pohŕdania. Keď zažije opojenie. Lásku. Znechutenie. Povznesenie. Sklamanie z odmietnutia. Ľahkosť povrchnosti. Príťažlivosť pokrytectva. Nekonečné obzory predstavivosti. Radosť z tvorivosti. Uznanie. Výsmech. Krásu hudby. Zvláštny svet svojich snov. Nočnú moru. Keď mu niečo spôsobí takú duševnú bolesť, že sa nedokáže nadýchnuť. Keď pocíti, aké to je byť krutý. Aké to je obetovať sa. Vzdať sa niečoho. Darovať. Byť pre niekoho neviditeľný. Byť pre niekoho dôležitý. Keď si uvedomí tichú vznešenosť prírody. Keď začne vnímať príbehy. Keď prvýkrát niečo vytvorí a prvýkrát niečo zničí. Keď uvidí čiernobiely svet predsudkov. Keď si uvedomí, že existujú rôzne odtiene sivej. Keď niečo zachráni. Keď mu niekto pomôže. Keď začne spoznávať svet.

Tie neuveriteľné tisíce hodín, aby sa vyformovala jedna ľudská bytosť. To sú tie neuveriteľné tisíce hodín obrovskej zodpovednosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?