Aj romantika musí raz za čas byť

Autor: Ivana Krekáňová | 20.11.2012 o 20:41 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  568x

Keďže materstvo si vďaka každodennému pučeniu banánov a utieraniu hovienok vyberá daň aj na tých najgeniálnejších a najodolnejších osobnostiach (prečo je tehotenská demencia, ale materská už nie? na čo sa mám teraz vyhovárať?), tak dokonca aj ja si z času na čas prečítam dielo z oblasti romanticky sa tváriacej literatúry. Teda, aby sme si rozumeli, ja som duševne rozvinutá osobnosť, to zas o tom potom, takže napríklad pri takom slove evitovka mi vstávajú vlasy na hlave. Ale.

austen_book_club.jpgAj v romantickej literatúre sa nájde nejaké to lepšejšie dielko. Väčšinou mám naraz rozčítaných niekoľko kníh rôznych žánrov a rôznej náročnosti a po tej ľahšej romantického typu siaham najmä v okamihoch, keď môj syn začne bezdôvodne mlátiť hlavou do zeme alebo liezť do práčky, prípadne keď začne freneticky stláčať tlačidlá na hracom psíkovi a ja dookola počúvam Ták veľký! To šteklí! Chytil si ma za prstíky! Ták veľký! To šteklí! Chytil si ma... Ták... To šteklí! Chytil si ma... Ták... No a tak podobne, go imagine. Po takomto peknom a vtipnom úvodnom ospravedlnení môžem s pokojným svedomím napísať, že po The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society a Time Traveller's Wife (obe výborné) bola posledná romantika, ktorú som si prečítala, knižka The Jane Austen Book Club od Karen Joy Fowler.

Ak je vám názov povedomý, tak áno, bolo to sfilmované a musím podotknúť, že toto je jedna z tých vzácnych výnimiek, kedy sa film podaril lepšie ako kniha. Čo ale automaticky neznamená, že kniha je zlá, to vôbec nie. Päť kalifornských žien - Sylvia, ktorú práve opustil manžel, Allegra, jej dcéra, ktorá sa práve rozišla s partnerkou, Prudie, učiteľka francúzštiny, ktorá vo Francúzsku nikdy nebola a priťahuje ju niekto iný než jej manžel, Jocelyn v strednom veku, ktorá sa nikdy nevydala a život trávi so svojimi šľachtenými psami a Bernadette, postaršia dáma, ktorá má za sebou už niekoľko manželstiev a práve sa rozhodla, že sa o seba prestane starať - a príjemný tridsiatnik a scifi fanúšik so zvláštnym menom Grigg sa rozhodnú založiť si Jane Austen Book Club, čitateľský krúžok, ktorý sa bude venovať  len dielam Jane Austenovej, tej najväčšej romantičky všetkých čias. Všetky dámy sú samozrejme staré znalkyne Jane a Grigg, ktorý v živote žiadnu Austenovú nečítal, sa ich snaží primäť prečítať si nejaké scifi, konkrétne Ursulu LeGuin (a preto je Grigg moja obľúbená postava, v knihe aj vo filme).

Príbeh má zvláštnu štruktúru, pretože rozprávač sa v priebehu deja často mení z "my" na tretiu osobu a každá kapitola sa venuje jednému dielu, ktoré všetci šiesti rozoberajú, keď sa raz za mesiac stretnú (a začínajú mojím najobľúbenejším, Emmou). A popri tom, ako sa zaoberajú prudérnosťou, pokrytectvom, vášňou, povinnosťou a manželstvom z pohľadu Jane Austenovej, pomaly sa odvíjajú ich vlastné prepletené príbehy so základnou premisou, či sa dá austenovská romantika zažiť (a prežiť) aj v modernom svete, pričom ich životy a postoje (a vzťahy, pretože je to romantika) sa menia a rozvíjajú s každým ďalším prečítaným dielom. Veľmi príjemný a čitateľný romantický príbeh.  Ako povedala Bernadette, každá(ý?) z nás má niekedy chvíľku typu "I could use a little encounter in the woods with Mr Darcy right now." Len tak na okraj, v závere knihy je výber vyjadrení rôznych slávnych osobností o dielach Jane Austenovej - a táto časť je naozaj zaujímavé čítanie. "What is all this about Jane Austen? What is there in her? What is it all about?" (Joseph Conrad to H. G. Wells)

Bez ohľadu na to, že plynulosť príbehu trošku pokrivkáva a niekedy je až ťažkopádny (a práve preto bol film lepší, v ňom sa totiž scenáristom podarilo vyťažiť z podstaty príbehu maximum a prerozprávať ho takpovediac "austenovskejšie"), je to krásna pocta Jane Austenovej a nadčasovosti jej diela s myšlienkou, že každý si v jej diele nájde to svoje, pre každého znamená niečo iné, jednoducho, "we all have our own private Austen".

Moja Austenová nie je Austenová, ale (prepáčte, jazykovedci) navždy a jedine Austen a predovšetkým jednou z najkrajších esencií čistej angličtiny z konca osemnásteho storočia - ten spôsob, akým sa jej postavy rozprávajú, akým sa rozprávali rôzne vrstvy anglickej spoločnosti na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia, je fascinujúco krásny (to je napríklad aj jeden z dôvodov, prečo je seriál Downton Abbey v origináli tak nezabudnuteľný). No, v jednom článku sa mi podarilo dostať sa od materskej demencie až po Downton Abbey. Radšej končím práve teraz, lebo inak by som sa dostala ktoviekde. Každopádne príjemná ľahká romantika pre príjemný ľahký oddych poteší. Knižka The Jane Austen Book Club potešila. Jane Austenová a romantický príbeh o vzťahoch sa k sebe výnimočne dobre hodia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?