Dívka na klíček (neľahké čítanie pre všetkých dystopistov)

Autor: Ivana Krekáňová | 29.10.2012 o 11:20 | (upravené 30.10.2012 o 16:05) Karma článku: 6,52 | Prečítané:  1294x

Thajsko, 23. storočie. Krajine vládne detská kráľovná, zastupovaná regentom. Deti pašujú genopirátske potraviny a ľudia nosia bez ohľadu na svoje postavenie či vzdelanie talizmany, ktoré ich majú ochrániť pred epidémiami poľnohospodárskych chorôb, pred ktorými majú panický strach. Dve najmocnejšie sily krajiny, Ministerstvo obchodu a Ministerstvo životného prostredia, spolu bojujú politickými intrigami o moc, ale zároveň sa snažia spoločne chrániť Thajsko pred kalorickými spoločnosťami, keďže ako jedna z mála krajín sveta ešte majú semennú banku nekontaminovanú genetickými chorobami.

BACIGALUPI_FRONT.jpgPo technologickej a vedeckej "Expanzii" sveta totiž prišlo "Zmrštenie", zásoby fosílnych palív sú takmer vyčerpané, vládne hlad, pretože poľnohospodárske plodiny (a ľudí) napádajú nové choroby spôsobené genetickými mutáciami a najmocnejšou silou sveta sú kalorické spoločnosti, ktoré exportujú  geneticky upravené plodiny, ktoré vydržia len niekoľko osevov.

Hladina morí dávno stúpla nad znesiteľnú hranicu a Bangkok chránia pred záplavami len sofistikované hrádze a sieť čerpadiel. A práve tam, do mesta, ktoré sa hemží pašerákmi, prisťahovalcami so žltou kartou, bordelmi a jednotkami bielych košieľ, prichádza tajný špión jednej z najmocnejších kalorických spoločností, AgriGenu, aby pod zásterkou majiteľa továrne na kľučkopružiny prečesával bangkocké trhy a hľadal potraviny, ktoré sa už nikde inde na svete nevyskytujú, teda genetický materiál dávnych dôb, ktorý by ho doviedol na stopu tajnej thajskej semennej banky a tajomného genotechnika, ktorý sa hrá so stavebnými kockami života.

"Zase jeden úspěch thajských genopirátů, zrovna jako ta rajčata a lilky a čili papričky, kterých jsou spousty na vedlejších stáncích. Jako kdyby se plnila proroctví z bible grahamitů. Jako by se sám svatý František neklidně obrátil v hrobě, chystal se vykročit po kraji a všem přinést hojnost ztracených kalorií minulosti."

Táto jedna z najočakávanejších noviniek scifi žánru minulého roka nie je vôbec ľahkým čítaním. Bez ohľadu na to, že Paolo Bacigalupi používa prítomný čas (čo pre mňa problém vôbec nebol) a záplavu thajských slov bez vysvetlenia, tak čitateľ je od prvej strany absolútne nemilosrdne vhodený do sveta, o ktorom nevie vôbec nič a nemá ani poňatie, čo sa to tam vlastne deje (pokiaľ nečítal jeho predchádzajúce poviedky, najmä Čerpadlo 6, čo som ja nečítala); nehovoriac o tom, že dôležitých postáv je tam nemálo, z ktorých Emiko, to eponymné dievča na kľúčik, novočlovek geneticky vytvorený Japoncami, ktoré skončilo na uliciach Bangkoku, je len jednou z nich.

"V bezpečí nejsme tak nebo tak. Když nejde o ty z obchodu, je to rez měchýřkovitá nebo Cibiscosis nebo něco jiného a možná horšího. Stejně nežijeme v dokonalém světě. Nežijeme v době Expanze."

Prvých sto strán bolo pre mňa utrpenie, ale potom som si želala, aby tá kniha s prekrásnym bladerunnerovským obalom (autor Milan Malík) ešte preboha nekončila. Ak sa totiž prehryziete začiatkom a vydržíte, ten fascinujúci príbeh začne zrazu dostávať zmysel. Paolo Bacigalupi dokázal v tejto svojej prvotine totiž majstrovsky prepliesť osudy všetkých postáv do deja, ktorý je realistický a mrazivý, a nechal na čitateľovi, aby si sám postupne poskladal všetky súčasti skladačky jeho komplikovaného a dych berúceho sveta budúcnosti. Ak by P.K.Dick žil dnes, napísal by niečo takéto. Pre mňa po Zamjatinovom románe My jedna z najlepších dystópií, ktoré som v posledných rokoch čítala.

BACIGALUPI_prebal_FIN.jpg

Obálka od Milana Malíka

Román získal obe najvýznamnejšie ocenenia v rámci svojho žánru, Huga aj Nebulu, a naozaj zaslúžene. Dívka na klíček je totiž presne to, čo by dobrá scifi literatúra mala byť - obrazom nás všetkých, ľudských pohnútok, snov a aj tých najtemnejších zákutí našej duše, z ktorých boj o moc a zisk sú len slabým odvarom.

Názov originálu: Windup Girl
Český názov: Dívka na klíček
Autor: Paolo Bacigalupi
Preklad: Richard Podaný
Obálka: Milan Malík

Vydal: Argo, 2011

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?