Oll Krazy for OK

Autor: Ivana Krekáňová | 11.4.2012 o 14:54 | (upravené 13.4.2012 o 10:54) Karma článku: 11,88 | Prečítané:  3324x

Etymológia ako taká je zaujímavá sama osebe, a ak ide o slovo, ktoré vzniklo ako novinársky vtip a potom sa prekvapujúco rozšírilo do celého sveta, tak ešte dvojnásobne. Allan Metcalf napísal o príbehu tohto najslávnejšieho slova americkej angličtiny knihu, a ak pochybujete, či si jedno slovíčko zaslúži mať celú knihu, tak áno. OK si to zaslúži. Je to predsa jedno z mála tlačidiel, ktoré nepotrebuje preklad. A je všade, hoci si ho málokedy všimneme. A pritom je to jeden z najčistejších príkladov amerického sna - triumfálny vzostup zo skromného pôvodu.

metcalf-cover-art.jpg

Hovorí sa, že jedno z najčastejšie hovorených (aj písaných) slov na našej planéte. Bolo to prvé slovo, ktoré človek povedal na Mesiaci. A tvrdenie, že moderný svet funguje na slove OK, nie je ani veľmi prehnané. Píšeme tie dve skromné písmenká na dokumenty, aby sme označili svoj súhlas, hovoríme ich, ak chceme vyjadriť potvrdenie alebo porozumenie, alebo len to, že počúvame. Používa ho každý, a pritom je to slovo, ktoré sa presnej definícii ľahko vyhýba, či už ide o to, ako sa má písať (O.K., o.k., OK, okay), alebo o jeho klasifikáciu (je to podstatné meno, sloveso, spojka, predložka?).

Allan Metcalf v úvode svojej knihy OK The improbable story of America's greatest word píše, že slovo OK je ako modré džínsy. Takmer každý používa OK a džínsy na každodenné účely, ale nie pri formálnych príležitostiach. A obe sú americké vynálezy devätnásteho storočia, ktoré sa rozšírili do tých najvzdialenejších kútov sveta.

Všetko to začalo jedno sobotné ráno roku 1839 v Bostone, keď šéfredaktor Boston Morning Post použil v jednom článku o.k. ako vtipnú (trochu pritiahnutú za vlasy) skratku pre all correct. Je to prvý zdokumentovaný prípad výskytu OK, ktoré mohlo zaniknúť práve tak nenápadne ako sa objavilo, hoci sa potom sporadicky v novinových článkoch objavovalo, keďže Boston bol v tom čase priam posadnutý robiť skratky skoro zo všetkého.

Potom však prišla prezidentská kampaň a tá pomohla OK prežiť dlhšie, ako by sa čakalo. Prezident Martin Van Buren, ktorý sa snažil o znovuzvolenie, totiž pochádzal náhodou z mesta Kinderhook, čoho sa hneď chopili organizátori jeho kampane sloganom „Old Kinderhook is OK". A hoci Old Kinderhook prehral, OK sa rozšírilo po celých Spojených štátoch a zvíťazilo. OK už nebolo len vtipom, ale aj nástrojom politickej kampane.

A potom prišiel vymyslený príbeh, ktorý spájal prezidenta Andrewa Jacksona a OK, a hoci na ňom nebolo nič pravdy, okamžite sa uchytil a posunul OK zas o trochu ďalej. Tvrdilo sa totiž, že Andrew Jackson, ktorý bol skromného pôvodu, nevie dobre gramatiku a pravopisne písať už vôbec nie, a tak že raz mal označiť, že akési dokumenty sú v poriadku a na každý napísal O.K. ako skratku pre oll korrect, pretože si myslel, že tak sa to píše správne. Nebola to síce pravda, ale OK sa vďaka tejto vymyslenej príhode začalo používať pri označovaní dokumentov. No a potom prišiel telegraf, pre ktorý bolo slovo OK ako ušité.

OK sa tak vyvinulo z vtipu na obchodný nástroj a neskôr na súčasť každodennej konverzácie. Je to slovo, ktoré napriek všetkým prekážkam prežilo svoje nepravdepodobné zrodenie. Nepravdepodobné, pretože nebolo potrebné na pomenovanie nového javu. Americká angličtina už predsa mala all right. Pri jeho zrode sa však zišli štyri okolnosti, ktoré mu pomohli prežiť: móda vtipných skratiek v bostonských novinách v tridsiatych rokoch devätnásteho storočia, volebná prezidentská kampaň, skromný pôvod prezidenta Andrewa Jacksona a vynález telegrafu.

OK nie je slang, používame ho každý deň, ale napriek tomu sa mu vyhýbame vo formálnom vyjadrovaní. Je to neutrálne potvrdenie súhlasu, ktoré nemá emotívny náboj. Je to proste OK. A jeho príbeh je viac než zaujímavý. V Metcalfovej knižke toho nájdete ešte omnoho viac - prečo je jeho vzhľad, zvuk a kombinácia písmen taká chytľavá; ako a kedy sa OK začalo používať v literatúre a ako sa vlastne dostalo do počítača. Stojí to za prečítanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?