Cez Skalicu do Lednice a cez Karpaty späť

Autor: Ivana Krekáňová | 11.4.2012 o 10:00 | (upravené 11.4.2012 o 13:12) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  1664x

Veľkú Noc neriešime. Veľká Noc pre nás znamená len voľno, ktoré vždy musíme využiť na viacdňový výlet, aj keby neviem čo, a vždy len dúfame, že počasie nám vyjde (a počasie sa na nás väčšinou vykašle a robí si čo chce).

Čvirik už má šesť mesiacov a tak je najvyšší čas niekam s ním vyraziť, tak sme si tentoraz vybrali okružnú cestu s hlavným cieľom Lednice a keďže to mal byť prvý veľký výlet nášho čivirika (veľký vo význame s prespaním, na prvej túre už bol ako šesťtýždňový v duchu hesla „čo sa za mladi naučíš..."), tak bol logisticky náročný (ale zvládnuteľný, keďže nám aj tak cesta trvá vždy trikrát dlhšie ako ostatným, pretože sa zastavujeme všade, kde je niečo čo len trochu zaujímavé). Auto narvaté po strechu - dve tretiny batožiny patria čvirikovi a slabá nevýznamná tretinka uskromneným rodičom. Vyrážame.

Cesta tam - Drgoňova dolina, zrúcanina Branč, Holíč, Skalica

Podozrivo prázdna diaľnica do NMnV, stáčame sa na Myjavu. Prvá zastávka vynútená čvirikovou krízou hladného žalúdka za chatovou osadou v Drgoňovej doline. Nie je príliš zima, aj keď zamračená obloha sľubuje všeličo, tak prebaľujeme čvirika v otvorenom kufri auta (je to predsa len nejaký Conan, trochu chladu vydrží). Vodná nádrž Dubník, lesíky, slimačia ulita, čvirik ožužláva svoju obľúbenú knižku. V Malejove sa na nás spoza zákruty rúti kovbojská rodinka na koňoch. Zamračené ale krásne lesy, myjavské kopanice. Krátka zastávka v Podbranči pod zrúcaninou Branč. Tam sa s kočíkom nedostaneme.

Jungle Pals sú evidentne zaujímavejší ako Drgoňova dolina

IMG_4191_Bl.jpg

Čvirik ako správny Conan vzdoruje nepriazni počasia...

IMG_4194_BL.jpg

...a aj mrkve

IMG_4199_BL.jpg

IMG_4205_BL.jpg

Zrúcanina Branč

IMG_4219_BL.jpg

V Podbranči

IMG_4235_BL.jpg

Pokračujeme na Záhorie. Krátka zastávka v Holíči. Holíčsky zámok vyzerá zvonku zanedbane, popred sa esteticky vinie potrubie. Spadnutý hradný múr, ktorý si pamätáme z televíznych novín. Nie veľmi  pozitívne pôsobiace miesto a čvirik ešte blažene spí, tak si odskočíme do Skalice. Kŕmenie, logistická záťaž na hlavu rodiny, vyhrabávame kočík a všetko čo k nemu patrí, prechádzka po skalickom námestí, Farský kostol, Dom kultúry, františkánsky kláštor s vinotékou (zatiaľ sa držíme  a nevchádzame dnu), Rotunda sv. Juraja so židovským cintorínom, pod ňou prázdne parkovisko. Nikde nikto. Ak by ste to náhodou potrebovali vedieť, tak Južný pól je zo Skalice 15414 km a Severný len 4589 km.

Nevábne vyzerajúci Holíčsky zámok

IMG_4241_BL.jpg

IMG_4243BL.jpg

Čvirikova prvá prechádzka - zastávka v Skalici

IMG_4245_BL.jpg

IMG_4249_BL.jpg

IMG_4251_BL.jpg

IMG_4255_LB.jpg

IMG_4264_BL.jpg

IMG_4278_BL.jpg

IMG_4281_BL.jpg

IMG_4282_BL.jpg

IMG_4284_BL.jpg

IMG_4293_BL.jpg

IMG_4298_BL.jpg

IMG_4304_BL.jpg

IMG_4313_BL.jpg

IMG_4323_BL.jpg

Tam - Lednický areál

V Ledniciach sme podvečer, popŕcha. Pani, u ktorej sme ubytovaní, nám ponúka víno z vinárstva Spěvák Velké Bílovice. Čvirik nemôže zaspať (cudzie prostredie + únava z cesty) a tak zúfalí rodičia nevládzu vypiť ani jednu celú sedmičku. Kde sme sa to dopracovali. Veď aj pani u ktorej bývame sa už na nás začína podozrivo dívať, čo sme to za Slováci, že ani trochu vína vypiť nevládzeme.

Viac-menej slnečné ráno. Okolo ôsmej sme už v zámockom parku (skoré ranné vstávanie vďaka čvirikovi). Vyzerá to, že slnko dlho nevydrží, tak si užívame poloprázdny (zatiaľ) park. Pri maurskej vodárni sa chystá spustenie plavebnej sezóny. Na jednom z mostov ma po zábradlí obieha veverička. Fascinovane sledujeme kolóniu volaviek na ostrove. Smerujeme k minaretu. Naspäť a zase cez park k Janohradu. Niektoré stromy už začínajú kvitnúť. Cesta na Janohrad je na kočík riadne úzka, boríme sa s koreňmi a vyhýbame sa početným cyklistom. Krásny lesík. Janohrad, zaťahuje sa. Samozrejme vtedy, keď sme najďalej od Lednice. Vraciame sa po asfaltke cez alej s tabuľou „Vstup na vlastní nebezpečí. Pád větví a stromů." Super. Podvečer opäť pri Lednickom zámku. Našli sme tu dom ako vystrihnutý z Myiazakiho.

Lednický zámok, skoré jarné ráno

IMG_4336_BL.jpg

IMG_4346_BL.jpg

V Lednickom parku sú najfascinujúcejšie stromy

IMG_4352_BL.jpg

IMG_4361_BL.jpg

IMG_4362_BL.jpg

IMG_4365_BL.jpg

IMG_4381_BL.jpg

IMG_4384_BL.jpg

Že "jízdy kočárem", pche...MY máme jízdu (s) kočárem

IMG_4397_BL.jpg

Aj kačkám sa zjarnieva

IMG_4401_BL.jpg

IMG_4412_BL.jpg

IMG_4420_BL.jpg

Maurská vodáreň

IMG_4423_BL.jpg

Začína plavebná sezóna

IMG_4425_BL.jpg

IMG_4430_BL.jpg

Blížime sa k minaretu

IMG_4442_BL.jpg

IMG_4446_BL.jpg

IMG_4453_BL.jpg

IMG_4461_BL.jpg

IMG_4462_BL.jpg

IMG_4466_BL.jpg

IMG_4508_BL.jpg

IMG_4514_BL.jpg

Krásny lesík po ceste k Janohradu

IMG_4518_BL.jpg

IMG_4525_BL.jpg

Janohrad...

IMG_4531_BL.jpg

..a bistro pri ňom, ako inak

IMG_4533_BL.jpg

IMG_4537_BL.jpg

"Vstup na vlastní nebezpečí. Pád větví a stromů." Nazvali sme to Doom Alej

IMG_4543_BL.jpg

Domček ako vystrihnutý z Myiazakiho

IMG_4549_BL.jpg

IMG_4554_BL.jpg

Cesta späť - Záhorie, Pezinská Baba, Častá - Papiernička, hrad Červený kameň, zámok Smolenice

Sú dva stupne, fúka, pocitová teplota mínus tristo. Pôvodný plán Valtice zavrhujeme (už sme aj tak boli predtým), a ideme spoznávať nami zatiaľ nepoznané Záhorie a Karpaty. Prvé kŕmenie pri no name rybníku na Záhorí, len rybári a my. Začína snežiť, tak čvirika radšej ani neprebaľujem (zas aj Conan má svoje hranice). Prechádzame Záhorím smerom na Pernek, nádherné borovicové lesy a rovné cesty, Záhorie nám pripomína Lotyšsko (fu, to je riadna asociácia, ale je to tak). Trávnatá plocha s tabuľou Airbase Malacky (sic!). Rybníky kreatívne pomenované Druhý rybník, Tretí rybník a Štvrtý rybník. Prechádzame Karpaty a v horskom hoteli Baba prebaľujeme (konečne) a kŕmime čvirika aj seba (teda seba neprebaľujeme). Čvirik ťažká pohoda, výlet sa mu evidentne pozdáva. Vonku snehová víchrica.

Zastávka na vyriešenie krízy hladného žalúdka na Záhorí. Skoro nás odfúklo

IMG_4565_BL.jpg

IMG_4567_BL.jpg

Čvirik práve skončil striptíz v horskom hoteli Baba

IMG_4577_BL.jpg

Na druhej strane Karpát. Ideme cez Modru na hrad Červený Kameň, pred ním je odbočka na Častú Papierničku s oznamom „Účelové zariadenie Kancelárie NR SR", ktorá nás zabáva niekoľko minút (lepší eufemizmus som už dlho nepočula). Ideme až k nemu, aspoň vidíme, kde sa chodia papaláši ožierať (hlavne ale účelne). Pekné miesto si vybrali.

Neplatené parkovisko pri areáli hradu Červený Kameň (aké nezvyklé, sme vôbec na Slovensku?). Vonku víchor, pocitová teplota sa drží na mínus tristo. Na Sokoliarsky dvor vedú schodíky, s kočíkom vynechávame, suveníry zatvorené, nádvorie hradu s oznamom na smetnom koši „Ďakujeme, že nekŕmite pávy"  a pávy nikde, Kreky poznamenáva, že pávy asi už zamrzli. Vinotéka, jedna z mnohých Malokarpatskej vínnej cesty, čvirika zabúdame vonku v kočíku a nakupujeme vína Pretzelmayer. Čvirik na ďalšej ceste štrngá.

IMG_4581_BL.jpg

To je to "účelové" miesto

IMG_4583_BL.jpg

Na hrade Červený Kameň

IMG_4586_BL.jpg

IMG_4587_BL.jpg

IMG_4590_BL.jpg

A pávy nikde

IMG_4598_BL.jpg

IMG_4601_BL.jpg

Vinotéka Pretzelmayer

IMG_4602_BL.jpg

IMG_4604_BL.jpg

IMG_4614_BL.jpg

IMG_4617_BL.jpg

IMG_4624_BL.jpg

Pokračujeme smerom na Smolenice. Vždy, keď niekam prídeme, je pekne slnečno, a po chvíli sa priženie mrak temný ako z Mordoru a začne snežiť. Smolenický zámok nie je výnimka. Kŕmim čvirika na ceste pod hradom, takže pri prechádzke k zámku blažene spí, zatiaľ čo my vzdorujeme náporom vetra a prvým chumáčom snehu. Smolenický zámok je majetkom Slovenskej akadémie vied (tiež si vedeli vybrať) a pre verejnosť je otvorený len dva mesiace v roku - v júli a v auguste. Za zámkom je pri smetných košoch opretá informačná tabuľa „Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty". Okolo zámku nádherné listnaté lesy a chvíľka slnka a potom snehový Mordor. Opäť.

Príjemná cesta k Smolenickému zámku

IMG_4629_BL.jpg

IMG_4634_BL.jpg

IMG_4639_BL.jpg

IMG_4642_BL.jpg

Sedlo pod zámkom

IMG_4651_BL.jpg

IMG_4654_BL.jpg

Zátišie so smetnými košmi...

IMG_4656_BL.jpg

...a s CHKO Malé Karpaty

IMG_4657_BL.jpg

IMG_4659_BL.jpg

Lesík pri zámku

IMG_4662_BL.jpg

A prichádza snehový Mordor

IMG_4669_BL.jpg

Teraz už len rýchlo domov a dobre sa vyspať. Aj keď pri čvirikovi, no...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?