Malbork - najkrajší a najväčší

Autor: Ivana Krekáňová | 2.4.2012 o 22:40 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  1342x

No, o tom najkrajší by sa dalo polemizovať (je to už zo svojej podstaty subjektívna kategória), najkrajší je pre mňa, a zatiaľ (z tých, čo som doteraz videla). Ale to, že je to najväčší stredoveký tehlový gotický hrad v Európe, to je fakt.

 

Hrad Malbork sme navštívili počas nášho roadtripu ešte v roku 2007, keď sme sa na dvanásťročnom favorite vybrali cez Poľsko do Litvy a Lotyšska. Predtým sme o ňom ani vlastne nevedeli, videli sme na mape hrad, tak sme sa tam zastavili. A boli sme ním doslova fascinovaní. Až tak, že hoci bolo zamračené, odmietla som odtiaľ odísť dovtedy, kým sa nevyjasní (aby som si ho mohla pofotiť). Na šťastie (najmä môjho teraz už manžela, ktorý sa utešoval v rytierskej krčme, ale po troch hodinách už ani to nefungovalo) to až tak dlho netrvalo a Malbork sa nám ukázal v celej kráse podvečerného slnka.

IMG_2130BL.jpg

IMG_2142BL.jpg

IMG_2147BL.jpg

IMG_2154BL.jpg

IMG_2171BL.jpg

IMG_2175BL.jpg

IMG_2190BL.jpg

Malbork (nemecky Marienburg) leží na brehu rieky Nogat len 60 kilometrov od Gdaňska. Hrad postavil Rád nemeckých rytierov v trinástom storočí a už v roku 1309 tam presídlil Veľmajster rádu, ktorý dovtedy sídlil v Benátkach. Stavba hradu (jeho prístavby, dostavby, prestavby) trvali bez prerušenia takmer 230 rokov. Rád nemeckých rytierov začal stavať hrad Malbork ako svoje stredisko pre výboje proti pohanským Prusom a hrad nebol nikdy dobytý.

IMG_2081BL.jpg

IMG_2083BL.jpg

Zaujímavé je, že Malbork (mesto aj hrad) bol počas druhej svetovej vojny takmer zničený a tehly z rozbombardovaných stredovekých stavieb sa po vojne previezli a použili na rekonštrukciu Varšavy a Gdaňska, vďaka čomu v meste samotnom neostala takmer žiadna stredoveká budova. Každopádne, ak sa niekedy vyberiete do Poľska, Malbork určite nevynechajte. Je to fascinujúce miesto.

IMG_2182BL.jpg

malborkBL.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?