Expedície 1973 – 1982 Jula Satinského

Autor: Ivana Krekáňová | 27.3.2012 o 12:00 | (upravené 27.3.2012 o 14:14) Karma článku: 8,44 | Prečítané:  1260x

Stali sa knižnou udalosťou minulého roka a popísalo sa o nich toho už viac než dosť (a lepšie než by som to ja vedela), ale nedá mi. Tá útla knižka je úžasná. Musím vás však hneď varovať - nekupujte si ju len preto, že sa o tom hovorí a že je to Julo Satinský. Kúpte si ju, ak radi chodíte na výlety, ak si užívate spanie vonku, opekanie slaninky a na cestách si píšete palubné denníky. Pre vás to bude čisté duševné pohladenie.

expedicie.jpg

Expedície 1973 - 1982 sú výberom z cestovných denníkov Jula Satinského, ktorý zostavila jeho dcéra Lucia Satinská. Ako sama píše v edičnej poznámke, jeho denníky mali naozaj osobitý grafický charakter a ten sa snažili preniesť do knižnej podoby čo najvernejšie, čo sa im teda (klobúk dole) podarilo naozaj úžasne. Už len samotný obsah je rukopisná kartička s názvami šiestich expedícií, ktoré knižka obsahuje. Sú tam Julove kresbičky, mapky, náčrty, rukou písané súhrny...skrátka expedičný denník ako má byť.

Pre mnohých (vrátane mňa) bolo asi tak trochu prekvapením, že Julo Satinský bol aj vášnivý turista. A nie hocijaký, jeho „expedície" sú (s výnimkou poslednej cesty do Álp) viacdňové prechody československou prírodou, ktoré opisuje s nadhľadom, s jemným jemu vlastným humorom („Od dnešného dňa sa vrch volá FÖLDVÁRIHO KOPEC. Je zarastený ako Kornel a pripomína jeho hubertus.") a aj vlastným slovníkom; vyžíva sa v ohníkoch, ešusoch, spaní na kdejakej lúčke pod hviezdami (alebo pod Mr. Stanleym, ako dôverne volá svoj stan).

Sú to jednoducho zanietení „diaľkári" a „čučoriedkári", okrem Jula Satinského (alias „Tigra", „Ponorky", „Klobásy") napríklad Peter Oravec, Tomáš Janovic (alias „Oscar"), Vlado Bednár (alias „Ataman" či „Gaston") či Karol Mičieta (alias „Kempes") a členovia Julovej rodiny („Expedícia umožnila dorastu NGC-s* zoznámiť sa s čundráckym životom v prírode. Expedícia nemala náročný program. Väčšina účastníkov mala trinásť rokov.").

Z tejto knižky (ktorú som prečítala za jeden večer - len som si ju otvorila, a už som sa nemohla odtrhnúť), som jednoducho nadšená. A hneď chcem ísť niekde von. „Piaty deň prekonal všetky predošlé. Sme ustatí ako svine. Predovšetkým však treba pochváliť autora týchto zápiskov, ktorý nezištne zišiel ráno po vodu a umožnil tak Atamanovi (lebo on je mocný) uvariť povestné HAŠÉ (Ataman je totiž NEOHAŠISTA)."

*NGC-s aka National Geographic Corporation-slávna

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?