Európska únia uvažuje nad zavedením trestu smrti

Autor: Ivana Krekáňová | 25.3.2012 o 22:48 | (upravené 25.3.2012 o 22:58) Karma článku: 8,75 | Prečítané:  2401x

Schvaľovací proces k príslušnej legislatíve sa už pripravuje a nie je to nič prekvapujúce. Európska únia len vychádza v ústrety prianiu ľudu, takpovediac. Je to demokratický princíp. Prianie väčšiny. Legislatíva je už takmer pripravená a preto Brusel zadal úlohu všetkým členským štátom, aby zaistili jej implementáciu okamžite, keď budú schválené príslušné paragrafy.

neff-rekvalifikacni-kurz.jpg

A teraz nech zdvihnú ruku tí, čo tomu tak trošku uverili. Nie je to až také nepredstaviteľné, že? Síce absurdita, ale tých sa okolo nás deje... No, ale aby som sa dostala, kde som chcela byť. Ondřej Neff, dokonalý fabulátor a pre mňa skvelý spisovateľ (ako hovoríme s manželom, to je človek, čo ide na záchod a vy... román, a navyše veľmi kvalitné a vôbec nie záchodové čtivo) si vo svojom románe Rekvalifikační kurz vzal na mušku Európsku Úniu a v podstate byrokraciu ako takú, a musím povedať, že satira je to viac než temná.

V Českej republike schvaľuje zavedenie trestu smrti 58 percent obyvateľov. Zásadne je proti nemu len jeden z desiatich. A až bude trest smrti zavedený, bude sa musieť začať vykonávať. Česi budú pod tlakom dvadsaťsedmičky. Problém je v tom, že žiadnych kvalifikovaných katov už nemajú a túto činnosť nikto nevie profesionálne vykonávať. Preto Ministerstvo spravodlivosti v súčinnosti s Ministerstvom vnútra vypísalo rekvalifikačný kurz, na ktorý úrad práce navrhol profil vhodných uchádzačov a poverili súkromnú personálnu agentúru Destiny Consulting, aby ich vybrala desať.

„Po absolvování rekvalifikačního kurzu a pochopitelně po složení teoretických a praktických zkoušek se stanete státním úředníkem, který vykonává trest smrti."

A tak sa v bývalom rekreačnom centre Skokánku v Třeboni zíde desať ľudí, ktorí tam majú príslušný rekvalifikačný kurz absolvovať. Zo začiatku si všetci myslia, že je to len „akože", a ani to veľmi neriešia („Abstinence od ptaní je pevná součást nepsaného kánonu pro administrativní přežití".). Keď však brazílska firma Justitia postaví na Pankráci modernú šibenicu, začnú si uvedomovať, že to „oni" asi myslia vážne. A vraj ich má uspieť len päť a tí ostatní majú byť cvičný materiál pre záverečné skúšky. Povedal vedúci kurzu. Len zo srandy. Ale potom sa začnú strácať účastníci kurzu. A mačky.

Je to detektívka, thriller, brilantná štúdia psychológie uzavretej skupiny (naozaj brilantná, a to nepreháňam) a pritom je to aj skvelá zábava a aby toho nebolo málo, vystupuje tam aj Jiří X. Doležal z Reflexu. A pretože politická (ne)korektnosť musí byť (v Neffovom podaní, samozrejme), v Čechách majú Ministerstvo pre ľudské práva, ktoré má dohliadať na to, aby sa účastníci rekvalifikačného kurzu naučili popravovať humánne. Najmä humánne.

Je to tak absurdné, až sa na chvíľku zamyslíte, či by sa to naozaj nemohlo stať. A po prečítaní tejto knihy určite nikdy nenechám malého v kočíku pred obchodom. Ani na chvíľku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?