O spomienkach a denníkoch

Autor: Ivana Krekáňová | 3.2.2012 o 14:27 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  539x

Dnes som robila poriadky so starými knihami, ktoré sme mali ešte u našich v izbe, v ktorej sme s manželom začali spolu bývať predtým, ako sme sa odsťahovali do vlastného bytu. U našich sme nechali tých kníh obrovské množstvo, niektoré staré, niektoré sme nemali kam dať. Keď som sa v nich dnes začala prehrabovať, okrem iného som tam našla moje tri staré denníky, schované za momentálne už nepoužiteľnými videokazetami a prastarým atlasom československých dejín.

Vždy, keď som robila poriadky, mi ich bolo ľúto vyhodiť. Jeden je ešte zo základnej školy, jeden zo strednej, a ten tretí som si písala chvíľu po strednej, keď som mala devätnásť - dvadsať. Sú síce plné pubertálnych výplodov a samé osebe dosť triviálne (a chvíľami aj trápne), ale keď som si v nich začala listovať, prekvapilo ma, koľko som už toho zabudla. A to ten posledný bol len niečo spred vyše desiatich rokov.

A zrazu som sa rozpamätala, a bol to veľmi zvláštny pocit. Odrazu si spomenúť, nad čím som rozmýšľala počas letnej brigády v jednom tatranskom hoteli, kto tam robil na recepcii, čo som vtedy čítala, s kým som chodila von, a kam, všetky tie drobnosti, ktoré plynutím rokov tak rýchlo zapadnú do zabudnutia. Ešte stále si na každom viacdňovom výlete píšeme palubný denník, ale toto boli práve tie bežné dni každodennej rutiny, ktoré sú málokedy niečím výnimočné, a predsa ma zahrialo, keď som si na ne spomenula.

Je to podobné, ako keď si človek prezerá fotky spred desiatich rokov, len o niečo lepšie. Fotografia totiž ukazuje len jeden výrez z reality, a nedokáže nám pripomenúť vtedajšie pocity, myšlienky či hudbu v pozadí, lásky, starosti...jednoducho všetky tie obyčajné drobnosti, ktoré tvoria náš každodenný život. Nie že by vždy a všetky stáli za to, aby si ich človek pamätal, a nemusia byť ani výnimočné či pekné, ale sú naše. Moje. Rada som si spomenula.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?