Prvý a posledný príbeh z tajomného lesa mytág

Autor: Ivana Krekáňová | 31.1.2012 o 18:02 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  824x

Dlho som váhala, či mám o Holdstockovi a jeho fascinujúcom svete mytág napísať. Tým, ktorí svet mytág poznajú, ho opisovať vôbec netreba, a tým, ktorí ho nepoznajú, sa dá opísať len veľmi ťažko. Sú dva kulty fantasy žánru, ktoré sú postavené na legendách, a ani jeden z nich nie je pre deti: prvý je Sapkowského slovanská mytológia v jeho ságe o Zaklínačovi, a druhým je Robert Holdstock a jeho mytágový cyklus postavený predovšetkým na anglosaskej mytológii, ale v konečnom dôsledku na mytológii ako takej. Jung by z neho mal radosť.

les_mytag.jpgZáklad príbehov o mytágach tvorí Ryhopský les, ktorý je sám akoby jednou z hlavných postáv. Zvonku sú to len tri štvorcové míle pôvodného, postglaciálneho pralesa, nedotknutého po tisíce rokov. Les je však vnútri obrovský, omnoho väčší, ako by sa mohlo zdať, a vojsť do neho nie je vôbec ľahké. Preniknúť do vnútorných zón lesa sa dá len určitými cestami a čas v ňom plynie inak ako vonku. Tento prapôvodný les vyžaruje určitú tvorivú energiu, ktorá dokáže reagovať s ľudským podvedomím, a práve v ňom nosíme to, čo sa nazýva premytágo - mýtické imago, idealizovanú predstavu mýtickej bytosti.

Tá sa v prirodzenom prostredí, v prapôvodnom lese, dokáže v prítomnosti človeka zhmotniť. A nie sú to žiadne rozprávkové postavičky, ale primitívne, páchnuce a desivé postavy, sú také, aké je naše podvedomie. Vo svete mytág tak môžeme stretnúť napríklad Prométea či Jásona a jeho Argonautov, ale napríklad aj Guiwenneth, Artuša a Urscumuga, „kančieho netvora", prvotné mytágo z doby ľadovej. A v srdci Ryhopského lesa leží Lavondyss, krajina nedotknutá od doby ľadovej.

Robert Holdstock vytvoril svojím mytágovým cyklom takmer samostatný žáner v rámci fantasy a pokúšať sa opísať dej Lesa mytág alebo Lavondyss je tak trochu nemožné a tak trochu zbytočné. Sú to príbehy plná nebezpečenstva, fantázie, mytológie a snov a dotýkajú sa najhlbšej podstaty človeka a jeho podvedomia. A tak ako bol Les mytág prvým Holdstockovým príbehom zo sveta tajomného Ryhopského lesa, Avilion, chronologicky jeho pokračovanie, je tým posledným.

avilion.jpgKeď sa mi Avilion prednedávnom dostal do rúk, neváhala som a znovu som sa ponorila do Ryhopského lesa. Ak sa tam chcete ponoriť aj vy, začnite Lesom mytág. A potom pokračujte. A pokračujte. Avilion nedosahuje úplne tú fantastickú originalitu a dejové napätie, ktoré človek pociťuje pri prvom ponorení sa (a vlastne, aj pri druhom a treťom) do Lesa mytág, ale to nič nemení na tom, že je to úžasné a originálne fantasy a mne je len ľúto, že Robert Holdstock nám už viac príbehov z Ryhopského lesa nenapíše. Zomrel 29. novembra 2009.

Ako napísal v doslove na konci Avilionu Petr Kotrle, Holdstockov dvorný prekladateľ do češtiny (a výborný, musím dodať): „Tak jako se Steven Huxley na konci Avilionu vrací do míst, odkud vyšel, na okraj lesa mytág, aby o něm mohl vyprávět, vrátí se na jaře také popel Roberta Holdstocka do míst, odkud autor čerpal pro svá vyprávění inspiraci. Uzavřel se kruh vyprávění, uzavřel se kruh života. Díky, Roberte, za ty krásné chvíle!"

A ja ti ďakujem za ten fantastický svet a za to, že s manželom tušíme v noci v lese za každým stromom hrozivý tieň Urscumuga.

 

 

Knihy z mytágového cyklu:

Les mytág (Mythago Wood, 1984)

Lavondyss (Lavondyss, 1988)

Les kostí (The Bone Forest, 1991)

Hloubení (The Hollowing, 1993)

Merlinov les (Merlin's Wood, 1994) - jediná sa neodohráva v Ryhope, ale v inom lese a preto ju niektorí nepovažujú za súčasť mytágového cyklu

Brána ze slonoviny, brána z rohu (Gate of Ivory, Gate of Horn, 1997)

Avilion (Avilion, 2009)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?