Quis custodiet ipsos custodes?

Autor: Ivana Krekáňová | 25.1.2012 o 8:00 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1509x

Je to asi tá najznámejšia latinská fráza, ktorá sa preslávila vďaka komiksovému príbehu. Je to prvá veta uvedená na prebale legendárnych Strážcov, a dokonale vystihuje základnú myšlienku príbehu. Jej autorstvo sa pripisuje rímskemu básnikovi Juvenalovi a doslova znamená "Kto bude strážiť strážcov samotných?", ale častejšie je známa ako "Who watches the watchmen?" teda „kto stráži strážcov?" a často sa používa v súvislosti s politickou korupciou. Aké aktuálne, hm?

watchmen_cover.jpgAle nie o tom som chcela. Chcela som naozaj o Strážcoch. Komiks Strážcovia/Watchmen/ napísal v roku 1987 Alan Moore a nakreslil Dave Gibbons a vzápätí získal cenu Hugo. Alan Moore vytvoril príbeh, ktorý sa odohráva v trochu alternatívnej realite v dobe pripomínajúcej osemdesiate roky. V tejto alternatívnej histórii sa hrdinovia v maskách objavili v Spojených štátoch po prvýkrát v štyridsiatych rokoch („A pak tu byl ještě Lišaj, Silueta, Komediant a já, všichni jsme se oblékali do křiklavých operních kostýmů a prostým, dětinským způsobem jsme vyjadřovali naše představy o dobru a zlu, zatímco v Evropě dělali z lidí mýdlo a stínítka na lampy.") a potom v šesťdesiatych a okrem iného pomohli Spojeným štátom vyhrať vojnu vo Vietname.

Teraz sú už ale roky osemdesiate a Nixon je tretíkrát prezidentom. Na krajinu ale stále tiesnivejšie dolieha hrozba jadrovej vojny so Sovietskym zväzom a noční strážcovia zákona v maskách sú postavení mimo zákon. Niektorí ostanú pracovať pre vládu, iní odídu na dôchodok, ale keď v New Yorku zavraždia Komedianta, jedného z pôvodných Strážcov, Rorschach, tak trochu sociopat a tak trochu paranoik, vyhľadá svojich starých druhov,  ale nikto z nich netuší, čo všetko sa v boji za svoj život a za prežitie ľudstva dozvedia.

Tento príbeh si naozaj zaslúži pomenovanie grafický román /graphic novel/, je to výnimočne prepracovaný príbeh, obsahuje dokonca komiks v komikse, citáty Dylana či Costella, ukážky z dobových novín. A samozrejme, zabudnite na čiernobiele poňatie dobra a zla, tak často typické pre superhrdinský žáner; Strážcovia majú veľmi ďaleko od sveta absolútnych hodnôt, kde dobro zvíťazí a zlo je potrestané.

Strážcovia nemajú v skutočnosti nadprirodzené vlastnosti superhrdinov (až na Dr. Manhattana), sú to proste ľudia, z ktorých niektorí sú náckovia, niektorí sú labilní a neurotickí a ktorí v kostýmoch bojujú so zločinom, a majú na to tie najrôznejšie dôvody - a ich motívy nie sú vždy (lepšie povedané skoro nikdy) filantropické:

„Někteří z nás to dělali, protože za to dostávali zaplaceno, jiní aby se zviditelnili. Někteří z nás to dělali, protože při tom pociťovali dětinské vzrušení, a jiní zase podle mně kvůli vzrušení mnohem dospeláčtějšímu, byť možná méně zdravému. Nadávali nám do fašistů a nadávali nám do zvrhlíků, a třebaže v obou je zrnko pravdy, nedávají o nás ucelený obrázek."

alan_moore_shave_us.jpgAlan Moore síce vyzerá ako šialenec (ale to vyzeral P.K. Dick, aspoň väčšinou, tiež), ale vytvoril dokonalý obraz paranoje studenej vojny a legendárny príbeh, ktorý stojí za to prečítať si. Film bol spravený výborne, ale kniha je lepšia, a to už je čo povedať. Fakt.

Na záver neodolám napísaniu dvoch citátov, napriek tomu, že môžu takto vytrhnuté z kontextu vyznieť tak trošku pateticky, a to je práve to, čomu sa Alan Moore v Strážcoch tak úspešne vyhol. Fanklub odpustí:

„Život je komplikovaný, rozporuplný a sotva kdy se v něm něco uspokojivě vyřeší."

„Podle mně být hrdinou znamená také vědět, kdy jím už člověk nemusí být, uvědomit si, že hra se změnila, že se hraje o něco jiného a že v tomhle zvláštním novém panteonu výjimečných lidí nemusí být nutně místo pro vás."

Strážci /Watchmen/

Scenár: Alan Moore

Kresba: Dave Gibbons

Farby: John Higgins

Český preklad: Viktor Janiš

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?