Lotéria života Nicholasa Wintona

Autor: Ivana Krekáňová | 1.2.2011 o 7:40 | Karma článku: 8,03 | Prečítané:  1162x

Možno ste už o ňom počuli. Teraz v januári mal premiéru film Nickyho rodina z dielne dokumentaristu Mateja Mináča. Nebolo to však jediné dielo o tomto výnimočnom mužovi. Matej Mináč o ňom natočil pred takmer desiatimi rokmi film Nicholas Winton - Sila ľudskosti a neskôr vydal knihu s názvom Lotéria života Nicholasa Wintona, ktorá je nielen o jeho príbehu, ale aj o príbehu filmu a o mnohých príbehoch rodín detí, ktoré sir Nicholas Winton v roku 1939 zachránil z predvojnového Československa.

winton.jpgZachránil ich presne 669. V decembri 1938 sa chystal na zimnú dovolenku do hôr, keď mu zavolal jeho starý priateľ, Martin Blake, aby okamžite prišiel do Prahy. Martin Blake pracoval pre britský výbor pre utečencov a snažil sa pomôcť ľuďom bez domova, ktorých však už žiadna krajina veľmi nechcela prijímať. Všetky štáty mali prísne prisťahovalecké obmedzenia. Nicholas Winton sa zhrozil z toho, že o ohrozené deti sa nikto nestará.

Dozvedeli sa, že čoskoro bude okupované celé Československo a v priebehu pár mesiacov vypukne vojna, a potom sa už žiadne deti do Anglicka dostať nepodarí. Krutosti, ktoré Hitler páchal na židoch v Nemecku, ho nenechali na pochybách, ako to bude vyzerať v Československu. Z Británie dostal kladnú odpoveď, že deti môže priviezť, ale s veľmi prísnymi podmienkami. Za každé musel zložiť zálohu päťdesiat libier a nájsť britskú rodinu, ktorá si ho adoptuje a písomne to potvrdí.

Mal pred sebou obrovské prekážky, bol obyčajný človek, nemal peniaze, styky, ani čas. Nicholas Winton sa ale nevzdal a o tom, ako sa mu to nakoniec podarilo, je celý jeho príbeh. Je to obdivuhodný príbeh a vôbec sa nečudujem, že Mateja Mináča uchvátil natoľko, že mu venoval už toľko rokov. Na to, čo Nicholas Winton tesne pred vojnou dokázal, by sa možno aj zabudlo, pretože o tom nikomu nepovedal. Prišla na to až jeho žena Grete, ktorá pri upratovaní na povale objavila dokumenty zo zoznamami detí a s listami rodičov. Sám Nicholas Winton sa so „svojimi" zachránenými deťmi stretol až po päťdesiatich rokoch pre televíznymi kamerami BBC v programe s názvom That's Your Life. Všimli si ho vďaka tomu, že jeho žena dala nájdené dokumenty historičke a vôbec prvé stretnutie detí a ich záchrancu bolo plné emócií.

O to, že príbeh Nicholasa Wintona na Slovensku vôbec poznáme, sa veľkou mierou zaslúžil slovenský režisér Matej Mináč, ktorý sa vydal po stopách tejto unikátnej akcie záchrany detí. Najskôr vznikol hraný film Všichni moji blízcí. Potom dokument Nicholas G. Winton: Sila ľudskosti, ktorý získal v roku 2002 International Emmy Award za najlepší dokumentárny film. V knihe Lotéria života Nicholasa Wintona okrem iného rozpráva, ako sa o Wintonovi vlastne dozvedel. Je to úžasné čítanie, a okrem iného v nej nájdete aj niekoľko príbehov „Nickyho detí", ktoré by samé stáli za literárne spracovanie. Stalo sa, a tak tu máme nový dokument z dielne Mateja Mináča Nickyho rodina. Celé je to nádherný príbeh jedného obyčajného a predsa výnimočného muža. Ja som zatiaľ len čítala knihu (sa dalo čakať) a naozaj stojí za to.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky, ktoré majú len osem rokov. Za sexuálne služby si pýtajú iba päť eur.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?