Južanská pieseň o prvých celebritách

Autor: Ivana Krekáňová | 25.1.2011 o 8:46 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1646x

Skladbu Alabama Song, známu aj ako Whisky Bar alebo Moon over Alabama, napísal dramatik Bertolt Brecht a zhudobnil ju Kurt Weill. Má prvky foxtrotu a blues a neskôr ju naspievali aj Jim Morrison či David Bowie. Gilles Leroy si nevybral názov tejto skladby pre svoj román náhodou. Vystihuje Zeldu, múzu džezového veku, južanskú krásku, „southern belle" poručíka F.S. Fitzgeralda, a jej Alabamu.

Zelda Sayre, dcéra sudcu a vnučka senátora, rozmaznaná, krásna. Žila svoj život večierkami a obdivovateľmi v meste, kde sa každá druhá ulica volala ako ona. V roku 1918 stretla Francisa Scotta Fitzgeralda, poručíka, ktorý bol síce chudobný, ale zato očarujúci. Odo dňa, kedy ho prvýkrát uvidela, neprestala na neho čakať a trpieť pre neho, s ním, kvôli nemu. Matka ju varovala: príliš krásni a príliš ctižiadostiví muži sú pre ženy pohromou. Horkokrvná Zelda ale nepočúvala nikoho. Chcela žiariť, a na to bol nádejný budúci spisovateľ ako stvorený.

zelda_and_scott_fitzgerald.jpgAno, každý den se rodil nový tanec a já je uměla všechny. Dokázala jsem trávit před zrcadlem celé hodiny a vybrušovat kroky, usmívat se a vypínat hruď, pěkně zatahovat ramena. Mládenců v klubech, mladých oficíru v jídelně mužstva se dotýkám rukama v bílých přízových rukavičkách. Jsem Zelda Sayreová. Dcera soudce. Budoucí nevěsta budoucího velkého spisovatele.

Vzali sa opití, vyhodili ich z dvoch hotelov, žili bujarými večierkami, kde sa obaja oddávali alkoholu a tancu. On bol „idol", ona jeho „ideál". Zlaté dvadsiate roky, to boli oni dvaja. Písalo sa o nich, žiarili. Boli „dva nenasytové odsouzení k deziluzi". Prvé roky ich rozprávkového manželstva a Scottovej slávy však ubehli rýchlo a vystriedala ich realita, do ktorej sa ani jeden z nich nesnažil vytriezvieť. Boli prvými celebritami.

Co nás sblížilo? Ctižádost, tanec, alkohol - ano, ovšem. Ta bláhová touha zářit. Žádný éter nebyl dost dobrý ani dost účinný.

Ich vzťah sa prepadával stále hlbšie. Scott sa opíjal a údajne spával aj s mužmi (Zelda žiarlila predovšetkým na Hemingwaya), Zelda mu robila scény, mala aférku s francúzskym pilotom a on ju za to zavrel do liečebne pre alkoholikov. Boli k sebe navzájom stále viac a viac krutejší. Zelda, s rovnakým spisovateľským nadaním ako jej manžel, zostala po celý život v jeho tieni. Zakazoval jej písať, a ak niečo napísala, ukradol jej to a použil pre svoju potrebu (údajne to bola ona, kto vymyslel názov Veľký Gatsby). Bol márnomyseľný a egoistický a alkohol ho pomaly menil na nepoznanie.

Scott svým přátelům říkával: „Oženil jsem se s vichřicí." Nemáte ponětí, profesore, jak zuřivé byly bouřky v Alabamě. Já jsem jako obloha v mém kraji. Měním se z minuty na minutu. Ironií osudu je, že končím uvězněná v nemocničním pokoji a zbývá ze mně jenom žena-trup, hlava trčící z kazajky.

Román Alabama Song o manželstve Zeldy a Scotta Fitzgeraldových je písaný formou Zeldinho denníka od jej stretnutia so Scottom v roku 1918 až do jej smrti v roku 1940. Čítať o tom, ako sa F.S. pomaly upíjal k smrti a jeho žena s ním, lebo nevedela, čo by so sebou robila, je trošku smutné. Gilles Leroy napísal svoj román Alabama Song ako poctu Zelde Fitzgeraldovej a očividne sa v ich vojne postavil na jej stranu. Zelda utrpela svoj prvý nervový kolaps v roku 1930 a zvyšných desať rokov svojho života strávila po rôznych klinikách a ústavoch. Zomrela pri požiari v Highland Hospital v roku 1940.

Leroyov obraz F.S. Fitzgeralda nie je vôbec lichotivý, najmä nie pre tých, ktorí Fitzgeraldove diela obdivujú. Sám Leroy však tvrdí, že hoci v románe použil niektoré autentické dokumenty, je to čisto fiktívne dielo. Napriek tomu je silne autentické a čitateľné. Ich život bol krátky a búrlivý, tak ako mnohých iných, ktorí tak veľmi chceli žiariť. Román získal prestížnu Goncourtovu cenu v roku 2007.

Gilles Leroy – Alabama Song, česky vyd. Odeon 2008, preklad Alexandra Pfimpflová
Gilles Leroy – Alabama Song, slovensky vyd. Ikar 2009, preklad Igor Navrátil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky, ktoré majú len osem rokov. Za sexuálne služby si pýtajú iba päť eur.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?