Ako sme cestou na východ ruské poviedky počúvali

Autor: Ivana Krekáňová | 3.1.2011 o 11:55 | Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1675x

Meandre Váhu sa zvíjali v objatí mrazivej hmly, vetvičky na stromoch iskrili bielym chladom a stromy samotné sa zrkadlili v zamrznutých zátočinách. Opustené, holé polia, krákajúce vrany, sem-tam dravec sediaci na elektrickom vedení a mlčky pozorujúci cestu. Pomaly sa stmievalo, a my sme v aute počúvali, ako nám Dado Nagy začína svojím sugestívnym hlasom rozprávať príbeh o spaľujúcej moci lásky.

Prvou audioknihou, ktorú sme si cestou na východ cez zamrznuté Slovensko pustili, boli dve poviedky o láske od Ivana Bunina. Ruský spisovateľ Ivan Bunin, ktorý dostal v roku 1933 Nobelovu cenu za literatúru, bol „majstrom impresionistického detailu - najmä zachytenia pocitov smútku, lúčenia, zániku, pominuteľnosti a spomienok na nenávratne stratenú lásku", ako sa píše na prebale. Po vypočutí jeho dvoch poviedok o láske to môžem len potvrdiť.  

Bunin__Upal__V_Parizi.jpgPrvá poviedka, Úpal, sa odohráva na parníku na Volge, ktorý na noc zakotví pri malom, bezvýznamnom mestečku, ktoré spaľuje neľútostné slnko. Nikde nikto, ani lístok sa nepohne. Pot steká po chrbte a vzduch je až zadúšajúci. Na parníku sa plaví bezmenná žena a istý kapitán, ktorých zachváti ľúbostný ošiaľ a strávia spolu noc v hoteli v mestečku, hoci vedia, že to je všetko, čo budú kedy jeden z druhého mať - len spomienku na túto horúcu krátku noc, ktorá ich bude sprevádzať celý život. Nádherne napísané, precítené, prečítané. Príbeh podfarbuje smutná a tklivá hudba Juraja Dobrakova, ktorá sa k atmosfére perfektne hodí (najmä to violončelo!).   

Druhá poviedka, V Paríži, je zas plná samoty tých, ktorí tam žijú, ale cítia, že domov majú niekde inde. A je, samozrejme, o láske. Láske dvoch zrelých ľudí, ktorí majú za sebou v živote svoje, a preto si ten krátky pocit šťastia vychutnávajú ešte viac. Hlas Dada Nagya vás zavedie na Montparnasse, či do ruskej reštaurácie zapadnutej v starých uličkách Paríža, a to všetko opäť s úžasnou hudbou Juraja Dobrakova. Veľmi príjemné počúvanie. Až nám bolo ľúto, že tie poviedky boli len dve.   

Charms_Pribehy.jpgPo Buninovi sme si pustili Daniila Charmsa a jeho Príbehy. Aj keď príbehy je asi príliš nadnesený názov pre krátke skeče, ktoré sú presne také, aký bol Daniil Charms. Mystifikátor, excentrik. Taká ruská obdoba Monthy Pytonovcov. Jeho kratučké poviedky sú niekedy kruté, niekedy cynické, niekedy sršia satirou a čiernym humorom. Výborné počúvanie do auta. Aj hudba Juraja Dobrakovova sa tomu prispôsobila a opäť skvelo vystihla náladu a atmosféru príbehov, takže vďaka nej a zanietenému prednesu Dada Nagya si to naozaj vychutnáte.  

Špecifickým rysom audiokníh je to, že okrem obsahu, autora a hudby je veľmi, ale veľmi dôležité, kto a ako to číta. Dado Nagy je v tomto vynikajúci, jeho hlas príbeh prežíva tak, že priam vidíte pred sebou ženu opierajúcu sa o zábradlie parníku na Volge, či dažďové kvapky, rozmazávajúce tvár ženy za oknom taxíka v zapadnutej parížskej uličke. Okrem Kantůrkovho prednesu Pratchetta som zatiaľ ešte nepočula lepšie načítanú knihu, a tak len dúfam, že v tom Dado Nagy a Juraj Dobrakov budú pokračovať.      

Ivan Bunin - Úpal/V Paríži. Dve poviedky o láske.

Daniil Charms - Príbehy

Príbehy číta Jozef Dado Nagy, hudbu zložil Juraj Dobrakov. Vydavateľ: Kniha do ucha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky, ktoré majú len osem rokov. Za sexuálne služby si pýtajú iba päť eur.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?