V krátkosti: prečo ľudia veria konšpiračným teóriám

Autor: Ivana Krekáňová | 7.3.2013 o 21:24 | Karma článku: 13,42 | Prečítané:  11950x

Zabudnite na Roswell, Kennedyho a fingované pristátie na Mesiaci. Dokonca aj Protokoly sionských mudrcov a nový svetový poriadok sú už takou starou a obohranou konšpiračnou pesničkou. Konšpiračné teórie musia držať krok s dobou (keď už ten posledný koniec sveta nevyšiel). Počuli ste už o tom, že pád meteoritu v blízkosti Čeljabinsku bol vlastne testom supertajnej zbrane (ruskej alebo americkej, podľa afinity konšpiračného teoretika), alebo že na poslednom odovzdávaní Oscarov sa objavili symboly Iluminátov?

Dnes, v dobe takmer neobmedzeného množstva informácií na akúkoľvek tému, ľudia stále veria konšpiračným teóriám, a vyzerá to tak, že viac než kedykoľvek predtým. Šírenie nenávisti a predsudkov je totiž oveľa ľahšie než to bolo kedysi. Aký je ten typ konšpiračného teoretika, ktorý verí, že svet riadia židoboľševici a Bilderberg, že tajné služby rozsievajú po svete vírusy v podobe kondenzačných pásov na oblohe a že všetci žijeme v matrixovskej virtuálnej realite?

Nie je to, ako som si kedysi myslela, nejaký Ferko z Egrešovej, menej vzdelaný chochmesko, ktorý sa vám v krčme tretej cenovej skupiny pri štvrtej vodke zadíva do neurčita niekam za ľavé plece a bude vám tichým naliehavým hlasom rozprávať, že ho sledujú agenti z vedľajšej galaxie*, hoci  paranoja je významným prvkom konšpiračnej mentality. I keď aj takíto Ferkovia sú, a pre mňa je zdrojom nekonečnej fascinácie, prečo si Ferko z Egrešovej myslí, že práve on presne vie čo sa stalo 9/11 a prečo by práve jeho mala sledovať a manipulovať CIA v jeho panelákovej obývačke.

Konšpiračným teóriám veria aj, alebo skôr hlavne, vzdelaní ľudia. Na vlastnej koži som zažila vážených právnikov a bohatých majiteľov spoločností, ktorí si medzi sebou úplne seriózne požičiavali Zeitgeist so slovami, že na tom niečo musí byť. To, že niekto verí konšpiračným teóriám, nie je totiž o vzdelaní, ale o mentalite, o spôsobe myslenia.

Sú takí, ktorých nazývam "ja len hovorím, názor si urobte sami", ktorí vám predložia selektívne poskladané informácie a vyfabrikované kauzality bez ohľadu na ich súvislosti. Ďalšiu skupinu tvoria tí, ktorí hovoria "nemám nič proti židom/slobodomurárom/Američanom..., ale... ". Najpravovernejší sú tí, ktorí okrem paranoje vykazujú známky martýrizmu: považujú sami seba za prenasledované obete a ak je nejaká konšpiračná teória preukázaná ako nesprávna, nemajú problém presunúť sa k ďalšej a veriť jej s úplne rovnakou vervou.

Je totiž jednoduchšie a najmä príjemnejšie uveriť, že ten, kto sa má dobre/je úspešný/bohatý/má moc a vplyv, to dosiahol vďaka tajomnému sprisahaniu, než že je jednoducho šikovnejší ako ostatní. Psychologický pocit frustrácie nepustí, vinník sa musí nájsť. Frustrovaný človek sa cíti nepotrebný, nepochopený spoločnosťou a konšpiračná teória mu dáva pocit prevahy nad tými, ktorí "slepo veria mainstreamu". Majú potom pocit, že vedia niečo dôležité. Zároveň sú to ľudia, ktorí nedokážu zniesť myšlienku, že ich život ovláda náhoda a nespravodlivý svet a tak veria, že nič sa nedeje len tak.  Chýba im zdravý sedliacky rozum a kritické myslenie. A to je na nich to najnebezpečnejšie.

---

* vďaka Terrymu Pratchettovi za výstižný opis, ale z ktorej Zeměplochy to je, to si už nepamätám

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

KOMENTÁRE

Ako delfíny neprežili v službách ruského štátu

Plán počítal s 500 druhmi zvierat. V súčasnosti je v oceániu asi tridsať zvierat.

TECH

Bývalý šéf Newyorskej univerzity: Šikovní ľudia tu boli skôr ako školy

Existujú rôzne formy univerzitného vzdelania, najdôležitejšie je nájsť študentom to najvhodnejšie, hovorí pre SME JOHN SEXTON.


Už ste čítali?